Moxo yetiskinlere yönelik çeldirici sürekli performans testinin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunda değerlendirme aracı olarak kullanılması
Moxo adult distractor-continuous performance test as an assessment tool in attenti̇on deficit hyperactivity disorder
  1. Tez No: 504517
  2. Yazar: DAMLA AKÇEŞME
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERDA ŞULE KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmada, MOXO d-CPT DEHB (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu) Testi Yetişkin Versiyonunun dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunda bir değerlendirme aracı olarak kullanılıp kullanılamayacağını belirlemek adına Türkiye verilerinin toplanması amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu DEHB tanısı almış 32 yetişkin ile herhangi bir DEHB tanısı konmamış 83 yetişkin olmak üzere toplam 115 kişiden oluşmaktadır. Araştırma sonucunda, MOXO Yetişkin Versiyonunun Dikkat, Zamanlama, Dürtüsellik ve Hiperaktivite alt ölçeklerinin hepsinde, DEHB'lileri tespit yeteneğini güçlü ve geçerli olan bir araç olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca MOXO'nun Dikkat, Zamanlama, Dürtüsellik ve Hiperaktivite alt ölçeklerinin hepsinin, cinsiyet ve yaş değişkenlerinden etkilenmeden DEHB'i tespit etme yeteneğine sahip olduğu gözlemlenmiştir. Geleneksel DEHB ölçeklerinden daha fazla alt ölçeğe sahip olması, güçlü etki derecesine sahip olması ve yüksek düzeyde anlamlı farklılık tespit etme yeteneğine sahip olmasından dolayı araştırmalarda ve tanılama çalışmalarında MOXO Yetişkin versiyonu kullanılabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to obtain normative data in Turkey in order to evaluate whether the Adult Version of MOXO d-CPT ADHD (Attention Deficit and Hyperactivity Disorder) Test can be used as an assessment tool in the diagnosis of attention deficit hyperactivity disorder. The study population consists of 32 adults with ADHD and 83 adults without ADHD, making a total of 115 individuals. The results indicated that MOXO Adult Version was a robust and valid tool to detect individuals with ADHD by all subscales of MOXO, which are Attention, Timing, Impulsivity, and Hyperactivity. In addition, MOXO was able to detect ADHD independent of gender and age by all of its subscales, namely Attention, Timing, Impulsivity, and Hyperactivity. It is concluded that MOXO Adult Version can be used in research and in diagnosis studies because it has more subscales compared to the conventional ADHD scales, has a robust effect size, and has the ability to detect discrepancies at a high significance level.