Adana il merkezi acil servis hekimlerinin çalışma koşullarının araştırılması
Investigation of working conditions of emergency service physicians in the center of Adana
  1. Tez No: 504575
  2. Yazar: ERHAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERDİ TANIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Giriş ve Amaç: Acil servis hekimlerinin; sağlık sorunları, çalışan memnuniyetsizliği, kalabalık acil servisler, sevk sisteminin olmayışı, şiddet, tükenmişlik, adli vakalar ile ilgili kaygılar, sağlık kuruluşu ile ilgili sorunları başta olmak üzere yaşadıkları birçok sorun sağlık hizmet sunumunu etkilemektedir. Bu tez araştırmasının amacı; hekimlerin değerlendirmesiyle acil servislerde yaşanan sorunları belirlemek ve optimal acil servis hizmetleri ile temel sağlık hizmetleri için sağlık politikalarına katkıda bulunmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma Adana ili merkezinde acil servislerde çalışan hekimler üzerinde yapılmış kesitsel tipte bir araştırmadır. Çalışmanın evrenini Adana il merkezinde 4 merkez ilçedeki 37 bölgedeki 31 sağlık kuruluşunun acil servislerinde görev yapan 248 acil servis hekimi oluşturmaktadır. Çalışmamızda acil servislerde çalışan hekimler için örneklem seçilmeyip tüm evrene ulaşılması hedeflenmiştir. Araştırma verileri 01 Temmuz-31 Aralık 2016 arasında toplanmıştır. Katılımcılara araştırıcı tarafından geliştirilen katılımcı hekimlerin sosyodemografik özellikleri, sağlık özellikleri, şiddete uğrama durumları, mesleki özellikleri, adli vakalar ile ilgili durum ve davranışları, görüş ve önerilerini içeren 60 sorudan oluşan anket, yüz yüze görüşmeyle uygulanmıştır. Ayrıca çalışmamızda birim sorumlusu ve hastane sisteminden alınan 9 sorudan oluşan ikinci anket bulunmaktadır. İstatistiksel analiz olarak verilerin değerlendirilmesinde frekans tabloları, çapraz tablolar, ki-kare testi, t testi, varyans analizi, Kruskal Wallis analizi, korelasyon analizi, Tukey HSD, Tamhane, Mann-Whitney U analizi yapılmıştır. Anlamlılık açısından p değerinin
Özet (Çeviri)
Background and Purpose: Emergency physicians; health problems, employee dissatisfaction, crowded emergency services, lack of referral system, violence, burnout, concerns about judicial affairs, problems related to the health institution and many other problems affect health service delivery. The purpose of this research is assessing the problems experienced by the emergency departments with the evaluation of the physicians and contributing to the optimal emergency services and health policies for basic health services. Materials and Methods: This study is a cross-sectional study on physicians working in emergency departments in Adana province center. The universe of work constitutes 248 emergency physicians working in the emergency services of 31 health institutions in 37 districts of 4 central districts in Adana province center. For our physicians working in emergency departments, it was aimed to reach the whole hospital without selecting a sample. The survey data were collected from 01 July to 31 December 2016. Questionnaire consisting of 60 questions, including socio-demographic characteristics, health characteristics, violence situations, occupational characteristics, status and behaviors related to judicial cases, opinions and suggestions of participant physicians developed by participant investigator was applied face to face. In addition, we have a second questionnaire consisting of 9 questions from the hospital system and unit accountant. Chi-square test, t-test, variance analysis, Kruskal Wallis analysis, correlation analysis, Tukey HSD, Tamhane, Mann-Whitney U analysis were performed in the evaluation of the data as statistical analysis . In terms of significance, p values