Leadership styles and their relation to administrative creativity of the Ministry of Planning in the Erbil city
Liderlik stilleri ve liderlik stillerinin Erbil Planlama Bakanlığının yönetsel yenikçiliği üzerindeki etkileri
- Tez No: 504609
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULVAHAP BAYDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çalışma, Erbil kentindeki Planlama Bakanlığının liderlik tarzlarını ve bunların yönetimsel yenilikçiliğe olan ilişkilerini araştırmayı amaçlamıştır. Bu çalışmanın amacı, farklı liderlik stillerinin yönetimsel yeniliçilik üzerindeki dönüşümsel, işlemsel, katılımcı ve paternalist liderlik tarzı ilişkisini incelemektir. Çalışmada, nitel yaklaşımlar ve anket formu ile toplanan veriler, çalışma yaklaşımı ve tasarımı ve büyük olasılıkla teklif ettiği için önemlidir. Ancak, çalışmanın amacına ulaşmak için, ankete yanıt vererek ankete katılan Erbil kentinde planlama bakanlığı liderleri ve personeli arasında anket formları (342) anket formlarına yayılmıştır. İlişkiler ve etki sonuçları incelendiğinde, katılımcılar, dönüşümsel ve işlemsel liderlik, yönetimsel yaratıcılık ile güçlü pozitif ilişkiye ulaşmış olsa da, liderlik stilleri ve yönetimsel yaratıcılık arasında pozitif bir ilişki ve etki olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bununla birlikte, paternalist liderlik diğer üç liderlik tarzına kıyasla idari yaratıcılık ile en zayıf korelasyona sahiptir.
Özet (Çeviri)
The study pursued to investigate the leadership styles and their relationships to the administrative creativity of the ministry of planning in the Erbil city. The purpose of this study is to understand the relationship impact of different leadership styles as transformational, transactional, participative, and paternalistic leadership style- on administrative creativity. The study employed the qualitative approaches, and the data collected by questionnaire form, since of its significance for the study approach and design and for the likely succor it offers. However, to achieve the present study purpose, the samples were spread to (342) questionnaire forms among the leaders and staffs of the ministry of planning in the Erbil city, who willingly participated in the survey through responding to the survey statements. The relationship and impact examine results revealed that there is a positive significant relationship and impact between leadership styles and administrative creativity, although, the participative, transformational, and transactional leadership reached the strong positive relationship with administrative creativity. However, paternalistic leadership has the weakest correlation with administrative creativity, compared to other three leadership styles