The effects of co-working between employees and managers on firm performance: the sample of Northern Iraq
Çalışanlar ve yöneticilerin birlikte çalışmalarının firma performansı üzerine etkileri: Kuzey Irak örneği
- Tez No: 504610
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Tezin amacı Kuzey Irak'ta bulunan işletmelerde çalışanların yöneticileri ile birlikte çalışmalarının işletme performansı nasıl etkilediğini açıklığa kavuşturmaktır. Araştırma, çalışanlar ile yöneticiler arasındaki ilişkiyi ve işletmelerin gelişmesine olumlu veya olumsuz etkilerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, bu çalışma hizmet ve mal üretim kalitesini artırmak için bir avantaj olarak bu ilişkiden daha fazla finansal kâr sağlayıp sağlayamayacaklarını görmeyi hedeflemektedir. Çalışanlar ve yöneticiler arasındaki ilişkilerin kuvvetlendirilmesi şirketlerin performansını artırabilir. Bu nedenle çalışma, güçlü bir ilişki kurmanın en iyi yolunu bulmaya çalışmaktadır. Çalışanlar ve yöneticiler arasında iyi iletişim oluşturmak için birçok farklı yol vardır; bu nedenle, giderek kazanç elde eden her girişimin amacına ulaşmak için performansı arttırır. Anket katılımcıları, tesadüfi örnekleme yöntemiyle farklı işletmelerden seçilmiştir. Örnekleme için özel sektörde faaliyette bulunan firmalar seçilmiştir. Anket formları Erbil İlinin farklı yerlerinde bulunan (60) şirkete dağıtılmıştır. Veri analizleri yapmak için betimsel istatistikler, t-testi, korelasyon ve regresyon kullanılmıştır. Ayrıca, verileri analiz etmek için (SPSS) istatistik programı kullanılmıştır. Kuzey Irak'taki özel sektör ülke ekonomisi için 2003 yılından itibaren önemli bir yere sahiptir. Bölgeden petrol ihracatı nedeniyle ekonominin hacmi olağanüstü bir şekilde büyümüştür. Bu yüzden; bu araştırma, yönetici ve çalışan arasındaki ortak çalışma ve işbirliği olmaması nedeniyle ortaya çıkan sorunları tespit etmeye ve işletme performansı üzerindeki etkilerini belirlemeyi hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
The goal of the thesis is for asserting the impact of the employee-manager co-working on the performance of enterprises in the north of Iraq. The research study is trying to reveal the relationship between employees and the managers and its effects on development of the enterprises either positively or negatively. Moreover to see if they can get benefit of this relationship as an advantage to improve the quality of production of goods and services, consequently gaining more financial profits. Consolidation of relations between employees and managers can improve the performance of companies. Therefore the study is endeavoring to find the best way to create a strong relationship. There are many different ways for creating good communication between employees and managers therefore enhancing the performance in order to achieve every enterprise's aim, which is earning more and more profit. Questionnaire participants were chosen from many different businesses using random sampling. Enterprises from the private sector were selected for the sampling. Survey questionnaires were distributed among (60) enterprises in different places in Erbil governorate. Descriptive statistics, one sample t-test, correlation and regression were used to analyze the data. In addition, (SPSS) statistical program was used to analyze the data. Private sector has become an important part of North of Iraq's economy since 2003. It witnessed dramatic changes by rushing a large number of enterprises into the region leading to the severe competition in the last decade. The volume of the economy grew marvelously due to oil exports from the region. That is why; this research is dedicated to identify the problems arising in the absence of co-working and cooperation between the manager and employee, seeking reasonable grounds to find appropriate solutions.