6360 sayılı kanunun kapatılan köylere/yeni mahallelere etkisi: Aydın örneği
The effect of the law numbered 6360 to the closed villages that have become the new neighbourhood: The example of Aydın province
  1. Tez No: 504631
  2. Yazar: YUNUS TEKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NEVAL GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
6360 sayılı Kanunun yerel yönetim sisteminde idari yapılanma, belediyelerin mali yapısı, yerel halkın siyasete katılımı, kamu hizmetlerin sunumunda ve yerel yönetim birimlerinin sorumluluk alanı gibi birçok konuda önemli ve köklü değişikliğe neden olmuştur. 6360 sayılı Kanun kapsamında 16 olan büyükşehir belediye sayısı 30'a yükselmiş, büyükşehir belediye sınırları içerisindeki belde belediyelerin ve köylerin tüzel kişiliği kaldırılarak birer mahalleye dönüştürülmüştür. Türk yerel yönetim sisteminde köklü geçmişi olan İl Özel İdareleri de kapatılarak yerine Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı kurulmuştur. Büyükşehir belediye sınırlarını il sınırı olarak belirlenmiş böylelikle bir bütünlük sağlamayı amaçlamışlardır. 6360 sayılı Kanun ile büyükşehir belediye statüsü kazanan Aydın'da bu önemli değişim ve dönüşüm hareketinden etkilenmiştir. İl sınırları içerisinde yer alan 490 köy ve 36 belde belediyesi kapatılarak mahalleye dönüştürülmüştür. Araştırmamız kapsamında 490 köy içinden 100 eski köy/yeni mahalle muhtarıyla anket çalışması yapılmış, toplanan veriler SPSS 16 Statistics programı ile değerlendirilmiş, 6360 sayılı Kanunla köylerin kapatılması yerine yeni mahalleler kurulmasının idari, hizmet ve yönetimsel olarak olumsuz bir gelişmeye neden olduğu hipotezi test edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Yerel Yönetim, Büyükşehir Belediyesi, 6360, Kapatılan Köyler
Özet (Çeviri)
The Law No. 6360 caused a significant and radical change in many areas such as administrative structure in the local administration system, financial structure of the municipalities, participation of the local people in politics, presentation of public services and responsibility of the local government units. Within the scope of Law No. 6360, the number of municipalities increased from 16 to 30, and the municipalities within the municipality borders of the metropolitan municipalities and the legal entities of the villages were removed and converted into neighborhoods. Special Provincial Administrations, which have a long history in the Turkish local government system, have been closed and Investment Monitoring and Coordination Presidency has been established instead. The metropolitan municipal boundaries are designated as provincial boundaries and thus intended to provide an integrity. With the Law No. 6360, the city of Aydın, which acquired the status of a municipality, was influenced by this significant change and transformation. 490 villages and 36 municipalities located within the provincial borders were closed and transformed into neighborhoods. Within the scope of our research, a questionnaire study was conducted with 100 old villages / new neighborhood residents from 490 villages and collected data were evaluated with SPSS 16 Statistics program. Hypothesis test that the establishment of new neighborhoods instead of closure of villages by Law No. 6360 caused administrative, service and managerial negative development It was. KEYWORDS: Local Government, Metropolitan Municipality, 6360, Closed Villages