6360 sayılı Kanun'un temsil ve hizmet kalitesi yönünden kapatılan belde belediyelerine etkisi ve vatandaşın algısı: Hatay ili örneği
The effect of law no. 6360 on the closed town municipalities in terms of representation and quality of service, and the perception of the community: Hatay province sample
- Tez No: 642617
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REFİK YASLIKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Büyük şehirlerin nasıl yönetileceğine dair çalışmalar, özellikle 1980 yılından itibaren Türkiye'nin idari reform gündemlerinden birisi olmuştur. 1984 yılında ilk defa uygulanmaya başlamış olan büyükşehir belediyesi sistemi, ilerleyen yıllarda yapısal, hukuki ve fonksiyonel anlamda pek çok değişiklik geçirmiştir. Bu değişiklikler içinde en radikal sonuç doğuranı ise 2012 yılında çıkarılan 6360 sayılı Kanun ile yapılanlardır. Kanun, sisteme yeni büyükşehirlerin ilave edilmesi, hizmet alanının genişlemesi, hizmet sınırının ilin mülki sınırı ile bütünleşmesi ve bu sınırlar içindeki belde belediyelerinin kapatılarak mahalleye dönüştürülmesi gibi önemli sonuçlar doğurmuş ve kanunun uygulanmasından itibaren yaklaşık altı yıl geçmiştir. Tezin temelde iki amacı bulunmaktadır. Bunlardan ilki; 6360 sayılı Kanun öncesinde belde belediyelerinin sunduğu yerel hizmetler ile Kanun sonrasında büyükşehir ilçe belediyelerine bağlanan, eskiden belde belediyesi statüsünde olan büyük mahallelere götürülen yerel hizmetlerin kalitesinde olumlu bir farklılık olup olmadığının ilgili mahallelerde yaşayan yerel seçmenin algısının ölçülerek tespit edilmesidir. İkincisi ise belde belediyelerinin kapatılmasının temsil ve katılım kanallarını daraltıp yerel demokrasiden uzaklaşmaya sebep olup olmadığının farklı ilçelerde bulunan üç büyük nüfuslu mahalle özelinde karşılaştırmalı olarak tespit edilmesidir. Bu amaçlarla tez, büyükşehir yönetimleri üzerine yapılacak çalışmalara da katkı sağlamayı hedeflemektedir. Tüzel kişilikleri kaldırılan belde belediyelerinde sunulan hizmetlerin kalitesi ve yerel demokrasi ilişkisini inceleyen doktora düzeyinde detaylı bir araştırmanın eksik olduğu gözlemlenmiştir. Tezin içeriğinde halkın algısını ölçmek için alan araştırmasının bulunması, 6360 sayılı Kanun ile yapılan düzenlemenin sosyal ve ekonomik boyutlarının o yörede yaşayan halka bizzat anket şeklinde sorularak cevaplandırılmasının sağlanması da araştırmayı önemli hale getirmektedir. Araştırmada özellikle 6360 sayılı Kanun sonrasında yeni büyükşehir olan Hatay ilindeki üç büyük ilçeye (İskenderun, Arsuz ve Defne) bağlı en büyük nüfuslu üç mahallede (Sırasıyla: Denizciler, Karaağaç ve Harbiye) sunulan yerel hizmetlerde halkın kalite algısı ile yerel demokrasi açısından temsil algısı, kanun öncesi ile karşılaştırma yapılarak, alan araştırması ile tespit edilmiştir. Çalışmanın temel hipotezi:“6360 Sayılı Kanun öncesi ve sonrasında algılanan hizmet kalitesi, katılım ve temsil algısı anlamlı düzeyde farklılık göstermektedir”şeklinde olup; bu hipotez, alt hipotezlerle desteklenmiş ve istatistik yöntemleri ile test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Studies on how to manage the big cities has been one of Turkey's agenda considering administrative reform especially since 1980. The metropolitan municipality system, which started to be implemented for the first time in 1984, has undergone many structural, legal and functional changes in the following years. The most radical result of these amendments is those made in Law No. 6360 enacted in 2012. The law had important consequences including adding new metropolitan areas to the system, expanding the service area, integrating the service border with the provincial border of the province, and closing the municipalities within these borders and turning them into neighborhoods, and it has been nearly six years since the law was implemented. Basically, the thesis has two objectives. The first one of these objectives is to determine whether there is a positive difference in the quality of the local services provided by the municipal municipalities before the Law No. 6360 and the local services, which were connected to the metropolitan district municipalities after the Law, and which were taken to the big neighborhoods that were once municipal municipalities. The second objective is to determine whether the closure of the municipalities of the municipalities has narrowed the channels of representation and participation and has moved away from local democracy in a comparative manner in the three large populated neighborhoods located in different districts. With these mentioned purposes, the thesis aims to contribute to the studies on metropolitan administrations. It has been observed that a detailed research is needed at the doctoral level, which examines the relationship between the quality of services provided in municipal municipalities whose legal personality is removed and the relationship of local democracy. The fact that there is a field research in order to measure the public perception in the content of the thesis, and that the social and economic dimensions of the regulation made with the Law No. 6360 are answered by asking the people living in that region in the form of a questionnaire also makes the research important. In this current research, especially after the Law No. 6360, the public's perception of quality and local democracy in terms of local democracy in the local services provided in the three largest populated neighborhoods (Denizciler, Karaağaç ve Harbiye, respectively), of three major districts (Iskenderun, Arsuz, Defne) in the new metropolitan city of Hatay was determined by field research by making a comparison with pre-law. The basic hypothesis of this study is as follows:“The perception of service quality, participation and representation perceived significantly before and after the Law No. 6360 varies significantly”and this was supported by sub-hypotheses and tested with statistical methods.