Swelling of polybutadiene networks in aqueous environment
Polibütediyen ağ yapılarının sulu ortamlarda şişmesi
  1. Tez No: 50464
  2. Yazar: N.SEDA ERDAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İVET BAHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada değişik çapraz bağlanma yoğunluklarında ve değişik ağırlık yüzdelerinde NaCl tanecikleri içeren polibütadiyen ağyapıları hazırlanmıştır. Bu yapıların termodinamik özellikleri, değişik oranlardaki su/THF ve su/aseton kanşımlarındaki şişme deneyleriyle incelenmiştir. Ağyapının şişme özelliklerinin, içerdiği NaCl oranıyla ve içinde şiştiği karışımın kompozisyonu ile değiştiği gözlenmiştir. Karışımdaki su miktarı arttırıldıkça, ağ yapının şişme hızının zamana göre artışı azalmakta fakat denge halindeki şişme oram artmaktadır. NaCl miktarı arttırıldıkça şişme hızı ve denge durumundaki şişme oram artmaktadır. NaCl içeren polibütadiyen ağyapılarının mekanik özellikleri kuru haldeki örnekler üzerinde statik ve dinamik mekanik testlerle incelenmiştir. Deneyler sonucunda, NaCl parçacıklarının kopma anındaki kuvveti ve kopma anındaki uzama katsayısını etkilemediği, fakat çapraz bağlanma yoğunluğu arttıkça kopma anındaki kuvvetin arttığı ve kopma anındaki uzama yüzdesinin azaldığı gözlenmiştir. Dinamik yükleme uygulanarak yapılan testlerde, camsı yapıya geçiş sıcaklığı, sönümleme ve depolama modülleri ve faz açısının tanjantı incelenmiştir. Yapılan bu testler sonucunda, incelenen frekans aralığında, depolama modülünün herzaman için sönümleme modülünden yüksek olduğu fakat sönümleme modülü kadar fazla araş göstermediği görülmüştür. Camsı yapıya geçiş sıcaklığı ise polibütadiyen ağyapısının artan NaCl miktarıyla orantılı olarak yüksek sıcaklıklara taşınmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Polybutadiene networks with different cross-linking densities and weight percentages of NaCl particles were prepared. Thermodynamic properties were investigated via swelling experiments in water/acetone and water/THF solutions in various compositions. It is found that the swelling properties of the networks are highly affected by the NaCl content and the solvent composition. As the water content of the solvent increases the rate of swelling decreases but the equilibrium swelling ratio increases. Swelling rate and equilibrium swelling ratio are directly proportional to the NaCl content in the network. The mechanical behavior of the networks were investigated in dry state by static and dynamic mechanical tests. The stress and strain at break were not affected by NaCl content in the network. On the other hand, cross-linking density was found to be directly proportional to the stress at break and inversely proportional to the strain at break. In dynamic mechanical tests, the glass transition temperature, storage modulus and loss modulus were determined. It is seen that throughout the scanned frequencies the storage modulus is higher than the loss modulus. As the NaCl content in the network increases the storage modulus also increases and the glass transition temperature is shifted to higher temperatures.