In vitro glycemic index determination of Turkish sourdough breads and strategies to reduce glycemic index
Türk ekşi hamur ekmeklerinin in vitro glisemik indeksinin belirlenmesi ve glisemik indeksi azaltacak stratejiler
  1. Tez No: 504777
  2. Yazar: EZGİ ŞENOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED ZEKİ DURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Glisemik indeks (Gİ), gıdanın glukoz yanıtına göre yüzde değeridir. Düşük glisemik indeks sağlık açısından önemlidir. Türk ekmeğinin yüksek glisemik indeksinin (87) sağlıklı beslenme için düşürülmesi gerekmektedir. Bu yüzden ekşi hamur bir çözüm yolu olarak düşünülmektedir. Çalışmamızda Gİ'i düşürmek için ekşi hamur kullanılmış ve ekmeğin fermentasyon koşulları değiştirilmiştir. Öncelikle, 4 tane beyaz ekşi hamur ekmeği (Oğuzlu (O), Kastamonu (K), Lüleburgaz (L), Afyon/ Bolvadin 2 (B2)) ve bir Safranbolu Yıldız Fırını tambuğday ekmeği toplanmıştır. O, K, L, B2, SYF ekmeklerinin Gİ'leri sırasıyla 50.05±0.3, 51.8±1.65, 50±0.5, 51±0.5 ve 46.5±0.5 olarak bulunmuştur. Diyet lif içeren SYF kodlu ekmek hariç diğer ekşi hamur ekmekleri arasında önemli bir fark tespit edilmemiştir. Enzim içeren %50 tam buğday ekşi hamur ekmekleri farklı fermentasyon süre ve sıcaklığında hazırlanmıştır. Sırasıyla; oda koşullarında (25℃) ve farklı sürelerde (15s, 18s, 20s, 24s) yapılan ekmeklerin GI'i (65.5±0.7, 66±1, 69±1.5, 69±1.5, 74±0.5); soğuk şartlarda (4℃) ve farklı sürelerde (15s, 18s, 20s, 24s) yapılan ekmeklerin Gİ'nden daha düşük bulunmuştur (62±1, 58.1±0.1, 55.05±1.5, 54.25±0.25). Sonuçta, soğukta fermente edilen ekmeklerin Gİ'nin zamanla azaldığı, diğer ekmeklerin Gİ'nin ise zamanla arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Glycemic Index (GI) is the percentage of glucose response of food. Low GI has positive effect on health. Turkish white bread with its high glycemic index (87) must be reduced for healthy nutrition. Sourdough is considered as a solution. With this study, GI was decreased by using sourdough and changing fermantation conditions. Firstly, 4 different homemade white sourdoughs (Oguzlu (O), Kastamonu (K), Lüleburgaz (L), Afyon/ Bolvadin 2 (B2)) and one whole wheat sourdough, Safranbolu Yıldız Fırını (SYF) were obtained. Traditional sourdough breads fermented at room temperature (25℃) long time (24hrs). O, K, L, B2, SYF had GI of 50.05±0.3, 51.8±1.65, 50±0.5, 51±0.5 and 46.5 ±0.5, respectively. There was no significant difference among the GI of white sourdough breads except SYF containing dietary fiber. %50 whole wheat sourdough breads containing enzyme were prepared at different fermentation times and temperature. Sourdough breads fermented at the low temperature (4℃) different times (15hrs, 18hrs, 20hrs, 24hrs) had lower GI values (58.1±0.1, 55.05±1.5, 54.25±0.25, respectively) than breads fermented at the room temperature (25℃) different times (15hrs, 18hrs, 20hrs, 24hrs) (65.5±0.7, 66±1, 69±1.5, 69±1.5, 74±0.5, respectively). As a result, while GI of cold fermentation breads gradually decreased, other sourdough breads gradually increased.