Portakal kabuğu ve nohut unu kullanılarak diyet lifi ve protein içeriği zenginleştirilmiş glutensiz bisküvinin duyusal özelliklerinin, in vitro sindirilebilirliğinin ve glisemik indeksinin belirlenmesi
Determination of sensory properties, in vitro digestibility and glycemic index of gluten-free biscuit enriched with dietary fiber and protein content using orange peel and chickpea flour
  1. Tez No: 923063
  2. Yazar: HASAN FATİH AKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE ÖNGÜN YILMAZ, DOÇ. DR. MUSTAFA YAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Dünya nüfusundaki artış, besin atıklarını ve israfını artırarak atık yönetimini önemli bir konu haline getirmiştir. Bu araştırmada, bir besin atığı olan portakal kabuğu kullanılarak diyet lifi, nohut unu kullanılarak protein içeriği zenginleştirilmiş glutensiz bisküviler geliştirilerek bu bisküvilerin in vitro sindirilebilirlikleri, glisemik indeksleri, besin ögesi bileşimleri ve duyusal kabul edilebilirliklerinin analiz edilmesi amaçlanmıştır. Geliştirilen bisküviler %100 nohut unu kullanılarak sırasıyla %0, %5, %10, %15, %20 oranlarında portakal kabuğu tozu ilavesiyle hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The increase in the world population has increased food wastes and wastage, making waste management an important issue. In this research aimed to develop gluten-free biscuits enriched with dietary fiber using orange peel, a food waste, and protein content using chickpea flour, and to analyze their in vitro digestibility, glycemic index, nutrient composition, and sensory acceptability of these biscuits. The developed biscuits were prepared using 100% chickpea flour with the addition of orange peel powder at 0%, 5%, 10%, 15%, and 20% levels, respectively.