Dil öğrenme stratejilerine göre İngilizce öz yeterlik inancı ve İngilizce akademik başarıları
According to language learning strategies, English self-efficacy beliefs and English academic achievement
  1. Tez No: 504810
  2. Yazar: ERCAN GÖZÜM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER BAŞBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı, farklı liselerde öğrenim gören öğrencilerin dil öğrenme stratejileri, İngilizce öz yeterlik algıları ve İngilizce akademik başarılarının incelenmesidir. Araştırmaya, 2017-2018 eğitim döneminde İzmir ili Buca ilçesinde bulunan 5 farklı lise türünde öğrenim gören 884 öğrenci katılmıştır. Araştırmada, dil öğrenme stratejileri envanteri, İngilizce öz yeterlik ölçeği veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Öğrencilerin İngilizce akademik başarıları olarak İngilizce sınavlarının not ortalamaları dönem sonunda alınmıştır. Katılımcıların aldıkları puanların analizinde hangi testlerin kullanılacağına karar vermek amacıyla ilk aşamada normallik testi yapılmıştır. Araştırmaya katılan kişi sayısı göz önüne alındığında, Kolmogorov-Smirnov normallik testinin kullanılması uygun bulunmuştur. İngilizce akademik başarı puan ortalamaları ve İngilizce öz yeterlik düzeylerinin, dil öğrenme stratejilerinin düşük orta ve yüksek olmasına göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla MANOVA yapılmıştır. Araştırma sonucunda, öğrencilerin İngilizce öz yeterlik ve İngilizce akademik başarılarının dil öğrenme stratejilerine göre anlamlı farklılığın olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to investigate language learning strategy, self-efficacy in English with English proficiency of high school students. The research was carried out in the 2017-2018 academic year on 884 students studying in 5 different high schools in İzmir Buca district. Inventory of Strategies for Language Learning and English Self-efficacy Scale were used as data collection tools in the study. English exams grade average were taken as English proficiency scores at the end of the term. Normality test was done in the first step in order to decide what tests should be used in the analysis of participants data. Given the number of participants in the survey, the Kolmogorov-Smirnov normality test was considered appropriate. MANOVA was conducted to determine whether the English academic achievement grade average and English self-efficacy levels differed significantly according to the language learning strategies high, medium , low. As a result of the study, It is seen that There is significant difference high school students self-efficacy in English and English proficiency according to language learning strategy.