Pre-service efl teachers' beliefs about communicative skills development and communicative approach in Turkish context
Hizmet öncesi İngilizce öğretmenlerinin, Türkiye dahilinde iletişimsel becerilerin gelişimi ve iletişimsel yaklaşım hakkındaki inanişları
- Tez No: 504817
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ŞÜKRÜ ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Dil Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
İngilizce öğretiminde iletişimsel becerilerin geliştirilmesi amacına yönelik çabalar ve bu çabaları gerçekleştirmek için geliştirilen yaklaşımlar dil öğretiminde her zaman önemli bir yer ediniştir. Bu kapsamda, öğretmenlerin rollerinin çok önemli bir paya sahip olmalarının yanında, öğretmenlerin, kullanacakları yaklaşıma dair inanışlarının mesleki anlamda başarılarına önemli etki yaptığı düşünülmektedir. Bu bağlamda, bu çalışmanın amacı Türkiye'deki hizmet öncesi İngilizce Öğretmenlerinin mesleğe başladıklarında öğrencilerinin iletişimsel becerilerini geliştirmek için faydalanacakları letişimsel yaklaşıma karşı inanışlarının ve bu yaklaşımın Türk eğitim sistemindeki yerine dair düşüncelerinin incelenmesidir. Toplamda 445 katılımcının yer aldığı Meslek Öncesi Öğretmen İnanışları Anketi ile 28 kişinin katıldığı odak grup görüşmeleri ile toplanan veriler nicel ve nitel veri analiz yöntemleri ile analiz edilmiştir. Analizlerin sonucunda, hizmet öncesi İngilizce öğretmenlerinin İletişimsel Yaklaşım ile öğrencilerinin iletişimsel becerilerini geliştirmeye karşı genel anlamda olumlu tutum sergiledikleri, fakat bahsedilen yaklaşımın bazı sebeplerden dolayı Türkiye'de ve Türk eğitim sisteminde kendine yer bulmasının zor olduğunu belirttiler. Bunun yanında, hizmet öncesi İngilizce Öğretmenlerinin yaklaşıma dair öz yeterlilik inanışlarının, yaklaşıma karşı geliştirdikleri tutum ile korelasyonlu olduğu tespit edilip, ikinci dil yeterlilik inanışları gibi birçok etkenin de yaklaşıma karşı geliştirilen tutumla korelasyonlu olduğu, bu bulguların da yaş ve cinsiyete göre çok fazla anlamlı farklılık göstermediği, fakat bölümlere göre anlamlı farklılıkların olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Concerns about the purpose of developing communicative skills in English teaching and approaches to overcome them have always had an important place in language teaching. Besides the fact that teachers' roles are important, their beliefs about the approach are thought to have a profound influence on their professional achievement. In this regard, the aim of the present study is to determine Turkish pre-service EFL teachers' beliefs about developing their prospective students' communicative skills with communicative approach in Turkish context. The data obtained through Pre-Service Teacher Beliefs Questionnaire, in which 445 participants took part, and focus group interviews with a total of 28 participants are analysed quantitatively and qualitatively. As a result of the analysis, it is found that pre-service English teachers generally have positive attitudes towards improving communicative skills of their prospective students with communicative approach, but it is difficult for this approach to work properly in Turkey and in Turkish education system due to various reasons. In addition, it is found that pre-service English teachers' self-efficacy beliefs are correlated with their attitudes towards the approach, and that many sub factors such as second language proficiency also have an influence on the attitudes. Lastly, these findings are found not mostly to be significantly different according to age and sex, but it is found that there are significant differences between departments.