Essays on bargaining theory
Pazarlık teorisi üzerine makaleler
  1. Tez No: 504841
  2. Yazar: ELİF ÖZCAN TOK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİN KARAGÖZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Pazarlık, iki veya daha fazla aktörün, kendi aralarındaki ekonomik işlemler sonucu ortaya çıkan değerin nasıl paylaşılacağına ilişkin süreci ifade eder. Pazarlık problemlerinde iki ana yaklaşım mevcuttur: işbirlikçi ve işbirliksiz yaklaşım. Nash (1950) tarafından önerilen işbirlikçi yaklaşım, bir pazarlık sonucunun sağlaması gereken aksiyomlara odaklanmıştır. Stahl (1972) ve Rubinstein (1982)'nin öncülük ettiği ikinci yaklaşım ise pazarlık sürecini tanımlamaya çalışmaktadır. Bu tez beş makaleden oluşmaktadır. İlk üç makale işbirliksiz pazarlık yaklaşımını, diğerleri ide ise işbirlikçi pazarlık yaklaşımını kullanmaktadır. İlk makalede içsel olarak oluşturulan ağ üzerinde sonsuz süreli bir pazarlık oyunu çalışılmıştır. Bağlantı kurmaya ilişkin maliyet yapısının iki çeşidi incelenmiştir: sıfır maliyet ve sıfırdan farklı maliyet. Oyunun dengesi her iki tanımlama için elde edilmiştir. Ayrıca, etkinlik konusuna odaklanılmış ve etkin ağlar karakterize edilmiştir. İkinci makalede, iki taraflı bir tedarik zinciri üzerinde alıcıların değerlemelerinin heterojen olduğu durumlarda alıcı ve satıcılar arasındaki sonsuz süreli pazarlık oyunu analiz edilmiştir. Alıcıların değerlemelerinin ve ağ yapısının denge sonucu üzerinde etkili olduğu gösterilmiştir. Üçüncü makalede, iki oyunculu, sonsuz süreli, sıralı teklifli pazarlık oyununda referans noktalarının ortaya çıkışı incelenmiştir. Oyuncuların tercihleri referansa bağımlılık göstermektedir ve mevcut teklifleri birbirlerinin gelecekteki referans noktalarını etkileme potansiyeline sahip olmaktadır. Ancak, bu etki sonlu sayıda bir dönem içerisinde sona erdiği için sınırlıdır. Gecikmesiz anlaşmayı içeren bir alt-oyun mükemmel dengesi tanımlanmış; sona erme süresinin ve referans noktalarının denge stratejileri ve sonuçları üzerindeki etkisini incelenmiştir. Dördüncü makalede, bir pazarlık problemindeki çapa ve istekleri belirlemede referans noktalarının gücü; bu etkileri yakalayan iki parametrenin tanıtılmasıyla incelenmiştir. İşbirlikçi pazarlık yazınında, çapa olarak anlaşmazlık noktası ya da referans noktası; istek noktası olarak ise ideal nokta (ütopya noktası) kullanılmaktadır. Bu makalede, bu iki parametre dahil edilerek referans noktasına dayalı pazarlık problemi çalışılmış ve böylece pazarlık çözümlerinin bir ailesi elde edilmiştir. Sonuç olarak, bu ailenin her bir üyesi için çeşitli karakterizasyonlar önerilmiştir. Beşinci makalede, iki kişilik pazarlık problemleri için yinelenen eşitlikçi uzlaşma çözümü tanıtılmıştır. Bu çözüm, eşitlikçi ve eşit kayıplı pazarlık çözümlerini tekrarlı bir şekilde kullanarak tanımlanmıştır. Bahsi geçen iki çözüm cazip bir normatif özellik olan orta nokta baskınlığını sağlamazken, yinelenen eşitlikçi uzlaşma çözümü bu özelliği sağlamaktadır. Özetle, bu tez oyun teorisinin çeşitli alanlarına ve uygulamalarına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Bargaining refers to a situation where two or more agents try to decide over how to divide a surplus generated by the economic transactions among these agents. There are two major approaches to bargaining problems: cooperative and non-cooperative approach. The former one focuses on the axioms that a bargaining outcome should satisfy and it is initiated by Nash(1950). The latter one attempts to specify the bargaining procedure and it is pioneered by Stahl(1972)and Rubinstein(1982). This dissertation consists of five essays. The first three essays employ the non-cooperative bargaining approach; the remaining ones employ the cooperative bargaining approach. In the first essay, we study an infinite horizon bargaining game on a network, where the network is endogenously formed. Two specifications of the cost structure regarding the link formation is investigated: zero cost and non-zero cost. The equilibrium of the game is obtained for both specifications. Lastly, we focus on efficiency issue and characterize the efficient networks. In the second essay, an infinite horizon bargaining game between buyers and sellers on a two-sided supply chain network is analyzed where the valuations of the buyers are heterogeneous. We prove that the valuations of the buyers and the network structure have an impact on the equilibrium outcome. In the third essay, we investigate the emergence of reference points in a two-player, infinite horizon, alternating offers bargaining game. The preferences of players preferences exhibit reference-dependence, and their current offers have the potential to influence future reference points of each other. However, this influence is limited in that it expires in a finite number of periods. We describe a subgame perfect equilibrium that involves an immediate agreement. We study the influence of expiration length and reference points on equilibrium strategies and outcomes. In the fourth essay, we study the salience of the reference points in determining the anchors and aspirations in a bargaining problem by introducing two parameters which capture these effects. In the cooperative bargaining literature, the disagreement point or the reference point is employed as an anchor while the ideal (or utopia) point or the tempered aspirations point as an aspiration. In this essay, a bargaining problem with a reference point is studied incorporating these two parameters and hence a family of bargaining solutions is obtained. Consequently, several characterizations for each individual member of this family is proposed. In the fifth essay, we introduce the iterated egalitarian compromise solution for two-person bargaining problems. It is defined by using two well-known solutions to bargaining problems, the egalitarian solution and the equal-loss solution, in an iterative fashion. While neither of these two solutions satisfy midpoint domination --an appealing normative property-- we show that the iterated egalitarian compromise solution does so. To sum up, this dissertation contributes to the diversified fields and practices of bargaining theory.