The role of brand personality on consumer based brand equity: A research on automobile brands in Turkey
Marka kişiliğinin tüketici temelli marka değeri üzerindeki rolü: Türkiye'deki otomobil markaları üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 504937
  2. Yazar: CANSU MAYADAĞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN HÜRMERİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Postmodern tüketim kavramının gelişimiyle ile birlikte tüketiciler satın alma karar süreçlerinde sadece ürünlerin fonksiyonel yararlarına odaklı olmanın ötesine geçerek ürünün sembolik faydalarını da göz önünde bulundurmaya başlamışlardır. Bu sebeple, markanın sembolik anlamlarının tüketiciye iletilmesinde stratejik öneme sahip olan marka kişiliği kavramı ise her geçen gün biraz daha ön plana çıkmıştır. 1990'lı yıllarda şirketlerin sahip oldukları marka değeri gibi soyut varlıklarının öneminin anlaşılmasının bir sonucu olarak; şirketler tüketicinin gözünde daha değerli hale gelebilmeyi amaçlayan pazarlama faaliyetlerine yönelmişlerdir. Bu çerçevede marka kişiliğinin marka değeri üzerindeki rolünü araştıran bu çalışma, konuya dair önem teşkil eden kavramlarla ilgili detaylı bir literatür taramasının ardından otomotiv sektöründe satış lideri olan üç markanın temel alındığı anket çalışması ile tamamlanmıştır. Araştırmanın sonucunda her üç otomotiv markasının marka kişiliğiyle marka değerinin arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of postmodern consumption concept, the consumers have gone beyond focusing only on the functional benefits of the products in their purchase decision making processes and started to take the symbolic benefits of the product into consideration. Therefore, brand personality concept having strategic importance in the transmission of the symbolic meanings of the brand to consumers have come to the foreground more and more every single day. As a result of understanding the importance of intangible assets of the companies such as the brand equity in 1990s, the companies started marketing activities targeting to become more valuable in the eyes of the consumers. This study, which researches the role of brand personality on the brand equity, is completed with a questionnaire study based on three brands, which are sales leaders in automotive sector, following a detailed literature review related with important concepts of this subject. As the result of the research, a positive significant relation is found between brand personality and brand equity for all of those three automotive brands.