Çevrenin korunması ve çevre sorunlarının azaltılmasında ekolojik akımların rolü: Kamu kurumları örneği
Environmental protection and the role of ecological movements in decreasing environmental problems: The sampe of public institutions
- Tez No: 504938
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇİL MİNE TÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Batılı düşünce sistematiğinde eski Yunan'dan başlayarak Orta Çağ boyunca devam eden organik dünya görüşünün yerini Kopernik, Galileo ve Newton ile mekanik dünya anlayışı almış ve bunu sonucu olarak ekosistemdeki bozulma ve ekolojik dengeye müdahaleler ortaya çıkmıştır. Rönesans ve Reform hareketlerinin tetiklediği Merkantalist–Kartezyen düşünce ile pozitivizm, sanayi devrimi ve modernite doğanın tahribine yönelince, içinde yaşadığımız dünya ve evrendeki kirlenme artmış zaman zaman giderek ekolojik felaketlere dönüşmüştür. Tarafları doğa ve insan dahil bütün varlıklar olan ve bunların arasındaki çok yönlü ilişkileri konu edinen ekolojik akımlar, çevre sorunlarının ihmal edilemeyecek düzeye eriştiği 1970'li yıllardan sonra bilimsel çevrelerin ve dünyanın ilgi alanına girmiştir. Çevre korumacı çizgiden, içinde siyasi talepleri de barındıran nüfus artışı, bilimsel ve teknolojik gelişmeler, sanayileşme ve ekonomik büyümenin insan doğa ile insan- toplum ilişkilerine ve dolayısıyla çevreye yansımalarını irdeleyen Batılı bilim ve düşünce adamlarınca ekolojik akımlar olarak sistematize edilmiştir. Bu çalışmamızda çevre, ekoloji, ekosistem terimleri ile İlk, Orta ve Modern Çağlardaki doğa felsefesine genel çizgileriyle değinilmiş; Derin, Sosyal ve Mistik Ekolojik Akımların doğa felsefesi anlayışı, ilkeleri, hedef ve eleştirileri ana çerçeveleriyle ele alınıp değerlendirilmiştir. Ayrıca, Ankara'da çevreyle ilgili Kültür, Çevre ile Orman ve Su İşleri Bakanlıklarındaki görevlilere uygulanan anketle ekolojik akımların algısı SPSS programı ve Likert yöntemiyle ölçülüp analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the Western system of thought, the organic world view, starting from ancient Greece and continuing throughout the Middle Ages, was replaced by the mechanical world view with Copernicus, Galileo and Newton, and as a result of this replacement, the deterioration of the ecosystem and intervention in the ecological balance have appeared. As Mercantalist-Cartesian thought and positivism, industrial revolution and modernity triggered by the Renaissance and Reform movements are directed towards the destruction of nature, the pollution in the world and in the universe we live in has gradually become increasingly ecological catastrophes. The ecological movements whose sides are all entities, including nature and human beings, and which deal with the multifaceted relations between them, have entered the interest area of the scientific circles and the world since the 1970s, when environmental problems reached a level that could not be ignored. The ecological movements have been systematized by Western scientists and thinkers who reflect on various topics ranging from the environment to the population growth, scientific and technological developments, industrialization and economic growth's effect, which also contain political demands, on human-nature and human-society relations. In this work, the terms of environment, ecology, ecosystem and the philosophy of nature in the Early, Middle and Modern Ages are mentioned with general lines; the understanding of nature philosophy of Deep, Social and Mystical Ecological Movements are considered with their main frameworks concerning their principles, goals and criticisms and evaluated. In addition, the perception of ecological movements was measured and analyzed with a questionnaire applied to the officials in the Ministries of Culture, Environment and Forestry and Water Affairs situated in Ankara by using the SPSS program and the Likert method.