Türk idari Yargılama Hukukunda istinaf kanun yolu
Appeal within the context of Turkish administrative procedure system
  1. Tez No: 504951
  2. Yazar: EKİN SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP NARTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmada idare ve vergi mahkemeleri tarafından verilen kararların, bölge idare mahkemelerince hem maddi hem de hukuki açıdan yeniden ele alınması amacına hizmet eden istinaf kanun yolu incelenmiştir. İdari yargı sisteminde istinaf kanun yolunun bulunmayışının birçok sorunu beraberinde getirdiği gerekçesiyle, bu kanun yolunun kabul edilmesi gerektiği fikri öteden beri ifade edilmiştir. Bunun üzerine uzun çalışmalar sonucunda, 18.06.2014 tarihinde, 6545 sayılı Türk Ceza Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile idari yargıda istinaf yolu Türk hukuk sistemine dahil edilmiş, itiraz kanun yolu ise yürürlükten kaldırılmıştır. İstinaf kanun yolunun kabul edilmesiyle yargılama usulünde çeşitli değişiklikler yapılmış, ayrıca istinaf incelemesi yapmakla görevli olan bölge idare mahkemelerinin yapısı yeniden düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this paper, the right to appeal which serves the purpose of court decisions reached by administrative and tax courts, being re-handled both legally and financially by regional administrative courts, was investigated. Given that the absence of a legal remedy within the system of administrative jurisdiction leads to numerous problems, it has been implied for a long time that such a legal remedy has to be accepted. After long studies on the subject, the code referring to the Turkish penal law no. 6545 and changes in some laws, and the right to appeal have been introduced to the Turkish legal system on 18.06.2014 and the right to plead was repealed. There have been a great number of amendments made in the proceeding following the acceptance of the right to appeal, furthermore the structure of regional administrative courts, whose responsibility it is to consider appeal, was reorganized.