Migren atakları ile öfke ve kaygı durumları arasındaki ilişki
Therelation ship between anger and anxiety with migraine attacks
- Tez No: 504953
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BETÜL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Araştırmanın amacı migren atakları ile öfke ve kaygı durumları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın örneklemi, Nöroloji baş ağrısı polikliniğine başvuran migren tanısı almış 89 kişiden oluşmaktadır. Çalışmamıza katılan kişiler gönülülük ilkesiyle katılmışlardır. Araştırmanın verileri ''Durumluluk-Süreklilik Kaygı Envanteri'', '' Sürekli Öfke ve Öfke ifade Tarzı Ölçeği'', '' Midas (Migren Yeti Yitimi) Ölçeği'' ve araştırmacı tarafından hazırlanan demografik veri formu ile toplanmıştır. Çalışmadaki veriler SPSS For Windows 15.00 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Ölçek puanları arasındaki ilişkiyi incelemek için Pearson Korelâsyon analizi, bağımsız t-test, tek yönlü anova uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre, migren tanılı kişilerin içe tutulan öfke arttıkça migren atağı artmaktadır. Bir diğer yandan dışa vurulan öfke ile migren atakları arasında olumsuz bir korelasyon bulunmaktadır. Kontrol altına alınmış öfke ile migren atakları ise ilişkisel yönden pozitif bir ilişkiye sahiptirler. Fakat anlamlılık için kuvvetli bir korelasyona sahip değillerdir. Süreklilik kaygı ile içe tutulan öfke anlamlı ama güçlü olmayan bir ilişki içersindedirler. Durumluluk kaygı-içe tutulan öfke ilişkisi ise çok kuvvetli bir korelasyona sahiptir. Dışa vurulan öfke ile kaygı (durumluluk-süreklilik) istatistiki olarak anlamlı ama güçlü olmayan ilişiki içerisindedirler. Migren atakları ile kaygı arasında ki korelasyonel durum kuvvetli bir anlamlılık oluşturmamaktadır. Cinsiyet ve migren atakları arasında ise anlamlı bir farklılık mevcut değildir. Eğitim seviyesi ile migren atakları arasında anlamlı bir fark bulunmamaktadır. Baş ağrı süresi kaygı ilişkisi açısından aralarında olumsuz yönde bir ilişki vardır. Sahip olunan baş ağrısı süresi arttıkça öfke azalmaktadır. Anahtar Sözcükler; Migren, Migren Atakları, Kaygı, Öfke
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to examine the relationship between anger and anxiety with migrain attacks. The sample of the research consisted with 89 migraine patiens who had applied to neurology policlinic. Participants join to the research voluntarly. The data of the research, collected by using '' State-Trait Anxiety Inventory'', ''Continuous Anger and Anger Expression Scale'', ''Midas Scale'' and demographic data form which created by researcher. The data, analyzed by using SPSS For Windows 15.00. Descriptive statistical methods were used in evaluation of the data. Pearson correlation, independent t-test and one way anova were used for examine the relationship between scores of the scale. According to findings of the research, there are positive correlations between migraine attacks and internal anger. On the other side, anger out cases and migraine attacks have negative correlation. Anger control cases and migraine attacks have positive correlation but these correlations are not significant. Trait Anxiety and internal anger have signifigant correlation but the relationship between them are not strong. The relationship between state anxiety and internal anger is very strong which is also significant correlation. Anger out cases and full of anxiety scale have significant correlation between them but this correlation is weak. On the other side, full of anxiety scale and migraine attacks have no strong and meaningful correlation. There are not any specific connections between gender and migraine attacks for statistical approach. Also, There is no significant difference between education level and migraine attacks. Headache duration and anxiety have negative correlation. Keywords; Migraine, Migraine Attacks, Anger, Anxiety