The origin of the Kipchak Turks and early historical periods
Kıpçak Türklerinin kökeni ve erken dönem tarihleri
  1. Tez No: 505030
  2. Yazar: CİHAN YALVAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAŞAĞIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Harezmşahlar Devleti, Moğol İmparatorluğu, Altın Orda Devleti, Memlük Sultanlığı, Gürcü krallıkları, Kuzey Kafkasya, Güney Kafkasya, Kırım, Macaristan, Romanya, Bulgaristan ve Anadolu gibi önemli devlet ve coğrafyalardaki siyasi oluşumları pek çok yönden etkilemiş olan Kıpçak Türkleri'nin kökenlerine dair pek çok görüş ortaya atılmış fakat belirtilen bu görüşlerde bir fikir birliği oluşturulamamıştır. Bu bağlamda; onların, Türk boylarının oluşturduğu gruplar içerisinde hayatlarını sürdürmeleri göz ardı edilmiştir. Kıpçak Türkleri'nin, bahsedilecek olan bu gruplar içerisinde yer almaları sayesinde varlıkları günümüze kadar sürmüştür. Bu çalışmamızda konu ile ilgili çalışmalar yapan bazı ilim adamlarının Kıpçak Türklerinin kökenlerine dair görüşleri ele alınarak onların Kimek Konfederasyonu'na katılmalarına kadarki süreçteki faaliyetlerine değinilecektir.
Özet (Çeviri)
There have been numerous speculations about the origin of Kipchak Turks, who greatly influenced political entities within prominent states and territories such as Khwarazmshahs, Mongol Empire, Golden Horde, Mamluk Sultanate, Georgian kingdoms, Northern Caucasus, Southern Caucasus, Crimea, Hungary, Romania, Bulgaria, and Anatolia, however these speculations failed to form a consensus about the topic. In this context; the possibility of Kipchak Turks to be a part of groups formed by Turkic clans has gone unnoticed. Kipchak Turks have continued their existence by teeming with the groups that will be mentioned in the forthcoming chapters. In this study, insights made by several scientists about the topic Kipchak Turks' origin as well as their activities leading up to their involvement in Kimek Confederation will be addressed.