Etnik grupların tüketim alanında konumlanma mücadelelerinin kadın toplanmaları üzerinden analizi
Analysis of the struggles of ethnic groups in the field of consumption through 'women's gatherings'
  1. Tez No: 505117
  2. Yazar: AYŞE KARAÇİZMELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ÖZHAN DEDEOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 315
Özet
Bu tezde, Şanlıurfa'daki tüketim alanında yer alan yüksek ekonomik kapitale sahip tüketicilerin, bu alandaki konumlanma mücadeleleri kadın kadına toplanmalar bağlamında incelenmiştir. Kentteki yerliler ve kente göç eden aşiret kökenli yeni zenginlerin bu çekişmeli alandaki mücadelelerinde ekonomik, sosyal ve kültürel sermayelerini ne şekilde ortaya koydukları araştırılmıştır. Çalışmada öncelikle kentin sosyo-ekonomik yapısında ve bu toplanmalarda tarihsel süreçte yaşanan değişime yer verilmiş, ardından kadınların bu toplanmalarda ne gibi konumlanma stratejilerini kullandıkları tartışılmıştır. Bu stratejiler incelenirken etnik köken farklılıklarının konum kazanmada nasıl araçsallaştırıldığı ortaya koyulmuş ve“etnik sermaye”kavramı önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, consumers who have high economic capacity in extent of consumption in Şanlıurfa have been examined in the context of social gatherings among women. It has been searched how new rich of tribal descendants who migrated to the cities and indigenous put forth their economic, social and cultural capital in contentious struggle.In the study, firstly the socio-economic structure of the city and the historical changes in these gatherings were discussed. Additionally, positioning strategies used by women in these gatherings were analyzed and as a conclusion it is revealed how ethnic differences are instrumentalized in terms of gaining a status. Accordingly, the concept of“ethnic capital”is proposed.