The mediator role of emotion focused coping on the relationship between perceived stress and emotional eating
Duygu odaklı başa çıkmanın algılanan stres ve duygusal yeme ilişkisi üzerindeki aracı rolü
- Tez No: 505130
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN GÜRBÜZ DEMİR, DOÇ. DR. MÜGE ÇELİK ÖRÜCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı duygu odaklı başa çıkma stilinin, algılanan stress ve duygusal yeme arasındaki ilişki üzerindeki rolünü incelemektir. Çalışmanın örneklemini 711 (461 kadın, 250 erkek) üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Veriler Algılanan Stres Ölçeği, Başa Çıkma Stilleri Ölçeği, Üç Boyutlu Yeme Ölçeği ve demografik bilgi formu kullanılarak, hem kalem-kağıt ölçekler hem de online ölçekler aracılığıyla toplanmıştır. Veriler, basit aracı değişken modeli bootstrapping yöntemi kullanılarak SPSS Process makrosu aracılığıyla analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucu, algılanan stres ve duygusal yeme arasında olumlu bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Buna ek olarak, duygu odaklı başa çıkma stilinin, kadın katılımcılar arasında algılanan stres ve duygusal yeme ilişkisi üzerinde aracı rolü olduğunu görülürken, erkek katılımcılar arasında bu ilişki gözlenmemiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular ilgili literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the mediating role of emotion focused coping on the relationship between perceived stress and emotional eating. The sample of the study was consisted of 711 university students (461 female, 250 male). Perceived Stress Scale (PSS), Coping Styles Inventory (CSI), Three Factor Eating Questionnaire (TFEQ - R21), and demographic information form were used in order to collect data in both paper-pencil and online forms. In order to answer research question, simple mediational by bootstrapping sampling method was conducted via SPSS Process macro. Results of the study suggested that there was a positive relationship between perceived stress and emotional eating. Besides, emotion focused coping mediated the association between perceived stress and emotional eating among female participants hence not among male participants. The findings of the current study were discussed in the light of the related literature.