Double differential cross section of the secondary particles (n, p, α) after spallation for 90Th232, 5B10 elements
90Th232 ve 5B10 elemantleri için spallasyon sonrası oluşan ikincil parçacıkların (n, p, α) çift diferensiyel tesir kesiti
  1. Tez No: 505155
  2. Yazar: MAJD HAMAD SMAIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER DEMİRKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada p + 90Th232 ve p + 5B10 spallasyon reaksiyonu sonrası oluşan ikincil parçacıkların (n.p.α) çift diferansiyel tesir kesiti hesaplamaları elde edilmiştir. Hesapla-malar kaskat eksiton modeli kullanan CEM03 bilgisayar programı kullanılarak yapılmıştır. Protan ışını spallasyonu oluşturan mermi olarak kullanıldı ve enerjisi 20 ile 660 Mev aralığında seçilmiştir. Hesaplamalarda spallasyon sonrası oluşan toplam, kaskad, bileşiköncesi ve buharlaşma safhaları için n,p ve α'nın çift difereransiyel tesir kesitleri de ayrıca elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar Nükleer Enerji Ajansı ( NEA) dan elde edilen deneysel datalar ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, double differential cross section of the secondary particles (n, p, α) occur-ring after spallation in the reactions p + 90Th232 and p + 5B10 were obtained. Calculations were made by Cascade Exciton Model (CEM03) computer program. The protan beam was used as the projectile forming, the spallation and the energy was selected in the range of 20 to 660 MeV. In the calculations, double differential cross sections of n, p and α were also obtained for the total, cascade, pre-compound and evaporation phases after spallation. The results are compared with the experimental data obtained from the Nucle-ar Energy Agency (NEA).