İskeletsel sınıf 2 ve sınıf 3 maloklüzyonlarının konuşma sesleri üzerine etkilerinin incelenmesi
Studying the effects of skeletal class 2 and 3 malocclusions on speech sounds by phonetic analysis
- Tez No: 505225
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYŞEGÜL GÜLEÇ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Konuşma sesleri, iskeletsel ve dental maloklüzyonlar, işitme ile ilgili problemler, nörolojik bozukluklar, kraniyofasiyal anomaliler gibi bir çok faktörden etkilenebilmektedir. Bu çalışmanın amacı, farklı iskeletsel anomaliye sahip bireylerin maloklüzyonunun konuşma sesleri üzerine etkilerinin fonetik inceleme yöntemleriyle karşılaştırılmasıdır. Çalışmada, Gaziantep Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'nda ortodontik tedavisi tamamlanıp, Sınıf 1 ilişki sağlanmış hastalardan alınan tedavi sonu ses kayıtları ve sefalometrik radyografiler ile aynı bölüme maloklüzyon şikayeti ile başvurmuş Sınıf 2 ve Sınıf 3 ilişkiye sahip hastalardan alınan tedavi öncesi ses kayıtları ve sefalometrik radyografiler değerlendirilmiştir. Her grupta 20 hasta olacak şekilde toplamda 60 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Konuşma seslerinin nasıl etkilendiğinin incelenebilmesi için konuşma metinleri oluşturulmuştur. Ses kayıt alma işlemi sesten arıtılmış özel ses kayıt odasında gerçekleştirilmiştir. Sırasıyla labiodental, dental ve alveolar ünsüzler olan /f/, /s/ ve /ş/ sesleri değerlendirme için seçilmiştir. Seslerin segmentasyon işlemi sonrası spektral ağırlık merkezi, standart deviasyon, skewness ve kurtosis değerlerine bakılarak malokluzyonlar arası farklılıklar değerlendirilmiş ve sonrasında yapılan sefalometrik ölçümler ile akustik parametrelerin korelasyonu incelenmiştir. Sonuç olarak, akustik değerlendirmede incelenen seslerde maloklüzyona bağlı değişimler bulunmuş, fakat sefalometrik ölçümler ile orta derecede bir korelasyon görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Speech sounds can be affected from many factors such as skeletal and dental malocclusions, hearing problems, neurological disorders, craniofacial deformities. The purpose of this study was to compare the effects of malocclusions of patients who have different skeletal anomalies on the speech sounds by using phonetic analysis methods. This study was carried out at Gaziantep University Faculty of Dentistry Department of Orthodontics. The voice recordings and cephalometric radiographs were taken after the orthodontic treatment of patients with class 1 occlusal relationship and before the orthodontic treatments of patients with class 2 and class 3 malocclusions. A total of 60 patients were included in the study with 20 patients in each group. Speech texts were created to examine the change on the speech sounds. The voice recording process was performed in an insulated voice recording room. The labio-dental, dental, and alveolar consonants, / f /, / s /, and / ş / were selected for evaluation. Following the segmentation process after recording, the intergroup differences were analyzed by examining the values of spectral moments such as spectral center of gravity, standard deviations, skewness and kurtosis. The correlation between the cephalometric measurements and the acoustic parameters was investigated after acoustic analysis. Consequently, changes related to malocclusion were found on the sounds examined by acoustic evaluation, but a moderate correlation was observed with cephalometric measurements.