Kaizen maliyetlemenin maliyet etkinliği açısından incelenmesi: Konaklama işletmesi örneği
Examination of kaizen costing in terms of cost efficiency: Example of accommodation enterprise
- Tez No: 505226
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE KURTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Küreselleşme ile birlikte meydana gelen teknolojik ve ekonomik gelişmeler, küresel pazarların ortaya çıkması ve rekabetin küreselleşmesi, her işletmede olduğu gibi konaklama işletmelerinde de karar verme sürecinin önemini artırmış ve işletmeleri hatasız ve daha etkili çalışmak zorunda bırakmıştır. Bilgi iletişim teknolojilerindeki gelişmeler ise müşterilerin daha bilinçli hale gelmesine, dünyanın herhangi bir yerindeki ürün ve hizmetlerden anında haberdar olmasına ve satın alma alışkanlıklarının hızla değişmesine neden olmuştur. Bu gelişmeler, konaklama işletmelerinin satış fiyatı üzerindeki kontrol gücünü kaybetmelerini ve fiyatın müşteri odaklı bir şekilde piyasada belirlenmesini beraberinde getirmiştir. Ayrıca hissedarların kâr beklentileri, konaklama işletmelerinin kâr üzerindeki kontrol güçlerini de kaybederek kontrol edebilecekleri tek değişkenin maliyetler olması ile sonuçlanmıştır. Ancak yaşanan bu değişim ve gelişmeler karşısında geleneksel maliyet yöntemleri maliyetlerin etkin bir şekilde yönetilmesi ve maliyet etkinliği sağlamada yetersiz kalmıştır. Bugünün iş çevrelerinde doğru ve tam maliyet bilgilerine ulaşmak ve maliyet etkinliği sağlayabilmek amacı ile çağdaş maliyet teknik, yöntem ve sistemleri geliştirilmiştir. Japon işletmeleri tarafından geliştirilmiş ve batıda da kabul görmüş olan kaizen maliyetleme, çağdaş yöntemlerden biri olmasının yanı sıra işletmeler tarafından maliyet etkinliği ve minimizasyonu sağlamada yoğun olarak kullanılmış ve kullanılmaktadır. Çalışmanın amacı, konaklama işletmelerinin üretim sürecinde kaizen maliyetleme yöntemini kullanarak maliyet etkinliği ve minimizasyonu sağlamak böylece konaklama işletmelerinin küresel rekabet ortamında rekabet gücünü ve kârlılığını artırmaktır. Bu amaçla Antalya'da faaliyet gösteren 5 yıldızlı bir konaklama işletmesinde çalışmanın uygulaması gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre; konaklama işletmesinin 2018 yılı satış hacmi ve satış fiyatı ile istenen kârlılık için 1.951.386,36 TL kaizen maliyet düşürme hedefine ulaşması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The technological and economic developments, come along with globalization, the emergence of global markets and the globalization of competition have increased the importance of the decision-making process in accommodation enterprises as well as in every enterprise and have forced enterprises to work without errors and more effectively. Advances in information communication technologies have led consumers to become more conscious, to be immediately aware of products and services anywhere in the World and to rapidly change their buying habits. These developments have led to the accommodation enterprises to lose control over the price and the price to be determined in a customer-focused manner on the market. In addition, losing control over profits of accommodation enterprises by the reason of shareholders' profit expectations, ended up with the only variable costs that they can control. However, in the face of these changes and developments, traditional cost methods are inadequate in terms of cost management and cost effectiveness. In today's business environment, modern cost techniques, methods and systems have been developed in order to reach accurate and complete cost information and provide cost effectiveness. The kaizen costing, developed by Japanese businesses and accepted in the west, as well as being one of these modern methods, has been heavily used by enterprises in providing cost effectiveness and minimization The purpose of the study is to provide cost efficiency and minimization by using the kaizen costing method in the production process of the accommodation enterprises so as to increase the competitiveness and profitability of the accommodation enterprises in the global competitive environment. For this purpose, study application was carried out in an 5 star accommodation enterprise operating in Antalya. According to findings; it is necessary to reach the goal of kaizen cost reduction of 1.951.386,36. TL for the desired profitability with the 2018 sales volume and sales price of the accomodation enterprise.