Okul psikolojik danışmanlarının (Rehber öğretmenlerin) kullandıkları mizah tarzlarına göre duygu yönetimi becerilerinin ve psikolojik iyi oluşlarının incelenmesi
The investigation of emotion management skills and psychological well-beings of school psychological counselors with regard to humour styles, which they use
  1. Tez No: 505261
  2. Yazar: BAHAR AKÇA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFA BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırmanın amacı okul psikolojik danışmanlarının (rehber öğretmenlerin) kullandıkları mizah tarzlarına göre duygu yönetim becerilerini ve psikolojik iyi oluşlarını incelemektir. Çalışma ilişkisel tarama modelindedir ve katılımcılarını Karabük ve Bolu illerinin farklı eğitim kurumlarında görev yapmakta olan 150 psikolojik danışman oluşturmaktadır. Araştırma verileri araştırmacının hazırladığı Kişisel Bilgi Formu ile Mizah Tarzları Ölçeği (Yerlikaya, 2003), Duyguları Yönetme Becerileri Ölçeği (Çeçen,2006) ve Psikolojik İyi Olma Ölçeği Kısa Formu-42 (Akın, 2008) formlarından elde edilmiştir. Araştırmanın veri analizinde T Testi, ANOVA, Pearson Korelasyon Katsayısı ve bağımsız t testi varsayımlarının test edilmesi için Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro- Wilk, betimsel istatistikler ve ANOVA varsayımlarının kontrolü için Levene ve Post- Hoc testlerinden Bonferroni testi kullanılmıştır. Araştırma psikolojik danışmanların katılımcı ve kendini geliştirici olmak üzere sağlıklı kategoride yer alan mizah tarzlarına sahip olduklarını göstermiştir. Kendini geliştirici mizah tarzına sahip katılımcıların duygu yönetimi becerilerinden olumsuz bedensel tepkileri kontrol edebilme puanlarının, katılımcı mizah tarzına sahip olanların puanlarından anlamlı olarak yüksek olduğu ancak duygu yönetimi becerileri ile mizah tarzlarının diğer alt ölçekleri arasında anlamlı farklılık olmadığı ortaya çıkmıştır. Kendini geliştirici mizah tarzına sahip olan katılımcıların psikolojik iyi oluş alt ölçeklerinden çevresel hakimiyet ve bireysel gelişim puanları, katılımcı mizah tarzına sahip katılımcıların çevresel hakimiyet ve bireysel gelişim puanlarından anlamlı olarak yüksektir ancak psikolojik iyi oluşun diğer alt ölçekleri ile mizah tarzının diğer alt ölçekleri arasında anlamlı farklılık olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to examine the emotion management skills and psychological well-beings of school psychological counselors with regard to their humour styles that they use. The study is a relational scanning model and the participants are composed of 150 school psychological counselors (guidance teachers) who work in different educational institutions in Karabük and Bolu. Personal Information Form prepared by the researcher, Humour Styles Questionnaire (Yerlikaya, 2003), Emotion Management Ability Scale (Çeçen, 2006) and Psychological Well-Being Scale Short Form-42 (Akın, 2008)" were used to obtain the data. T test, ANOVA, Pearson Correlation Coefficient, Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk which is used for testing of independent t-test assumptions, descriptive statistics, Levene test which is used for controlling of ANOVA assumptions and Bonferroni test which is one of post-hoc tests were used in data analysis of the research. Results of the study showed that, school psychological counselors had self-enchancing humour and affiliative humour styles, which are healthy styles of humour. The study showed that the participants who have self enchanging humour style got significantly higher scores in being able to control the negative bodily reactions, which is one of the emotion control skills, than the participants who have affiliative humour style but there is no significant difference between emotional management skills and other subscales of humour styles. Scores of participants who have self enchanging humour style in environmental control and personal evolution which are psychological well-being subscales are significantly higher than the environmental control and personal evolution scores of participants who have affiliative humour style. However, there is no significant difference between the other psychological well-being subscales and other humour styles subscales.