Are fictional emotions sui generis
Kurgusal duygular ayrı kategoride mi yer almalıdır
  1. Tez No: 505260
  2. Yazar: BENSU ARICAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ WİLLİAM GİLES WRİNGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, kurgusal duyguların ayrı bir kategoride mi yoksa gerçek duygularla eş değer kategoride mi incelenmesi gerektiği sorunsalını ele alıyorum. Bu soruyu takiben, kurgusal duyguların ne ayrı kategoride incelenebileceğini ne de gerçek duygularla eş değer olduğunu iddia ediyorum. Bunun sebebi ise, inanç ve hayal gücü arasında yer alan süreklilik, kurgusal ve gerçek duygular arasında da bir sürekliliğe neden oluyor. Bu argumanı desteklemek için, Sussanna Schellenberg'in inanç ve hayal gücü üzerine olan 'The Continuum Thesis'ini belirli bir oranda tekrar değerlendirerek ele alıyorum. 'The Continuum Thesis'a destek olarak, yeni bir melez tür olarak gösterilebilecek Reality TV programlarının izleyicilerinin zihinlerini analiz ediyorum. Dahası, kurgusal ve gerçek duygular arasındaki bu süreklilikten ötürü, 'Paradox of Fiction' hakkında yapılan argumanların tekrardan ele alınması gerektiğine inanıyorum.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, I address the question whether fictional emotions are sui generis or whether they are reducible to genuine emotions. I argue that we can neither put fictional emotions in a different category nor we can reduce them to genuine emotions. The reason is that since there is a continuum between belief and imagination, there is also a continuum between fictional and genuine emotions. To defend my argument I take into account of Susanna Schellenberg's continuum thesis (SCT) on belief and imagination and my argument relies on a slightly reconsidered version (RCT) of SCT. I suggest that an analysis of how the mind of the Reality TV Show audience is, which might be put forth as a new miscegenated genre, supports the RCT. Furthermore, I believe that recognizing the continuity between fictional and genuine emotions should lead us to reconsider on responses to the paradox of fiction.