İşyerinde zorbalığın çalışan tatminine etkisi üzerine bir araştırma
A research on effectiveness of working competence in working bullying
- Tez No: 505263
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı işyerinde zorbalık ile çalışan tatmini arasındaki ilişkinin varlığını sorgulamak amacı ile yapılmıştır. Konu özellikle son yıllarda artan önemi dikkate alınarak çalışmada işyeri zorbalığın çalışan tatmini arasındaki ilişki açıklanmış ve buna ek olarak İstanbul ili içindeki çalışanlar üzerinde uygulamalı bir araştırma yapılmıştır. İstanbul ili içerisinde kamu ve özel sektör olmak üzere 335 çalışana ulaşılarak işyeri zorbalığı ve çalışan tatmini üzerinde bir anket çalışması yapılmıştır. Alınan veriler SPSS 21.00 programında çözümlenmiş ve elde edilen bulgular yorumlanmıştır. Bu çalışmanın sonucunda işyeri zorbalığının, çalışan tatmini arasında olumsuz yönde bir ilişkinin varlığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the existence of the relationship between bullying and working satisfaction in the workplace. In particular, taking into consideration the increasing importance of the recent years, the relationship between work satisfaction and bullying has been explained. In addition, an applied research has been conducted on employees in Istanbul. Within the province of Istanbul, 335 employees including public and private sector were reached and a survey on workplace bullying and employee satisfaction was conducted. The data were analyzed in the SPSS 21.00 program and the findings were interpreted. As a result of this work, the existence of a relationship between the workplace bullying and the employee satisfaction has been revealed in the negative.