Cezaevi güvenlik yönetimi
Prison security administration
  1. Tez No: 505285
  2. Yazar: MUKADDES NİL KEÇİCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ARAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Küresel çapta artan güvenlik kaygıları; devletlerin, kurumların, grupların ve kişilerin de güvenlik taleplerini arttırmış, güvenlik konusunun ise her düzeyde profesyonelce ele alınmasını gerekli kılmıştır. Polis ve jandarma teşkilatlarına benzer şekilde güvenlik hizmeti sunan infaz kurumlarının güvenliğinin yönetimi konusu bu süreçte öne çıkan ve incelenmesi gereken bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışmanın amacı; bir cezaevinde güvenlik yönetiminin tüm boyutlarını, unsurlarıyla birlikte bütüncül bir şekilde ele almaktır. Çalışmanın önemi, güvenliğin bireysel ve toplumsal açıdan öneminden kaynaklanmaktadır. Çalışma, kamu yönetimi alanında“Cezaevi Güvenlik Yönetimi”başlığında yapılan ilk çalışma olması ve cezaevinde güvenlik konusuna yönetimsel açıdan bütüncül yaklaşması nedeni ile de önemlidir. Çalışmada cezaevi güvenlik yönetimine en uygun mimari model, yönetim ve personel profili belirlenmeye çalışılmıştır. Güvenlik yönetimine ilişkin sorunların ne ölçüde önlenebileceği, mevcut güvenlik yapısının etkililiği incelenmiştir. Cezaevi güvenlik yönetiminin temel sorunlarının; yönetimsel, fiziki yapı kaynaklı, personel kaynaklı ve mahkûm kaynaklı sorunlar olduğu belirlenmiştir. Güvenlik yönetiminin fiziksel, prosedürel ve dinamik boyutları ile tamamlayıcı unsurları dikkate alındığında, Türkiye'de cezaevi güvenlik yönetiminin göreli olarak başarılı bir biçimde sürdürüldüğü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Rising security concerns across the globe have increased the security demands of states, institutions, groups and individuals and led to the need to deal with the issue of security professionally at every level. The question of security administration in law enforcement institutions providing security services similarly to the police and the gendarmerie appears to be a major area in need of study in this regard. The study aims to address the subject of security administration in a prison holistically with all its dimensions and aspects. Its importance derives from the importance of security in individual and social terms. It is the first study ever to be conducted in the field of public administration under the title“Prison Security Administration”and is also important in that it approaches the question of prison security holistically from a managerial perspective. The study tries to determine the most appropriate architectural model, administration style and personnel profile for prison security administration. It evaluates to what extent issues relating to security administration can be prevented and how effective the security model currently in place is. It finds that the fundamental problems of prison security administration result from problems concerning the physical structure, personnel and prisoners. Taking into consideration the physical, procedural and dynamic aspects of security administration and their complementary elements, the study indicates that prison security administration is being carried out relatively successfully in Turkey.