Analysis of cooperative behavior when utility is semi transferable
Faydanın yarı aktarılabilir olduğu durumlarda işbirlikli davranışın incelenmesi
  1. Tez No: 505289
  2. Yazar: YASEMİN DEDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH KORAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın birincil amacı, hem işbirlikli, hem de işbirliksiz oyunların yarı aktarılabilir yarar altında çözümlenmesidir. Oyunlar kuramı yazınında, ‚şimdiye kadar, işbirliksiz oyunlarda yararın hiç aktarılamaz olduğu varsayımı yapılırken, işbirlikli oyunlarda yararın hem tam aktarılabilir, hem de hiç aktarılamaz olduğu durumların ele alındığı görülmektedir. Oysa gerçek yaşamda, yararın kısmen aktarılabilir olduğu sayısız durum söz konusudur. Bu çalışmada, yararın tam aktarılabilirliği ile aktarılamazlığını özel iki uç hali olarak kabul eden yarıaktarılabilirlik kavramını tanımlıyoruz. İyi bilinen bazı denge kavramlarının, yararın yalnızca kısmen aktarılabilir olmasına izin verildiği zaman, ne tür bir değişime uğradıklarını inceliyor ve örnekliyoruz. Özel olarak, dışbükey işbirlikli aktarılabilir yarar (AY) oyunlarının çekirdek dağılımlarını stratejik bir ortamdaki karşılıkları ile ilişkilendirerek, verili bir AY oyununun her çekirdek dağılımı için, o dağılımın denge olarak varlığını sürdürüp, geri kalan dağılımların hemen hemen hepsinin denge olmaktan çıktığı bir stratejik biçim oyununun varolduğunu gösteriyoruz.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this study is to analyze both cooperative and noncooperative games under semitransferable utility. In game theory literature, utility seems so far to have been assumed not to be transferable at all in noncooperative games, while both fully transferable and nontransferable utility are considered in the context of cooperative games. There are, however, an abundance of real life situations, where utility is partially transferable. Here we introduce the notion of semitransferable utility, which encompasses full-transferability and nontransferability as its two extreme special subcases. We explore and exemplify what changes some well-known equilibrium notions undergo when one allows utility to be only partially transferable. In particular, we relate core allocations in a convex cooperative transferable utility (TU) game to their counterparts in a corresponding strategic context, to show that, for each core allocation of a given TU game, there is a strategic form game, where that allocation survives, while almost all other allocations are eliminated.