COVİD-19 pandemisinin sanat eserlerine yansıması
Reflections of the pandemic on art in the postmodern era
- Tez No: 930637
- Danışmanlar: DOÇ. TUBA KINAY OĞUZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Bileşik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Sanat tarihine bakıldığında, hastalık olgusu sanatçılara ilham veren başlıca konuklardan biri olurken psikolojik ve toplumsal yıkımlar sanatçıların resimlerine her dönemde konu olmuştur. Öyle ki büyük felaketlere ve kayıplara sebep olan bu hastalıkların, sanatçıların çalışmalarında ilk çağlardan günümüze kadar yer aldığı görülmektedir. Bu bağlamda sanatçının zihin dünyası sadece güzeli değil, trajedileri, yıkımları, çirkinlikleri ve hastalıkları da konu edinmektedir. Sanatçı toplumun aksine olgulara sıradan bir bakış açısı ile bakmaz, çevresindeki olup biten her şeyi zihnindeki iç süzgeçten geçirerek imgelere dönüştürür. Hastalıkların yarattığı psikolojik travmalar, toplumsal yıkımlar sanatçıların eserlerine konu olmuştur. Söz gelimi cüzzam, çiçek hastalığı, sıtma, frengi, veba, kolera, ispanyol gribi, AIDS, yakın dönemde yaşadığımız covid-19 salgını ve bu salgınların yarattığı etkiler eserlerde öne çıkmaktadır. Sanat tarihinde hastalığa ve hastalığın sebep olduğu duygu durumlarına yer veren pek çok farklı teknikte eser görülmektedir. Bu tez kapsamında tarih boyunca meydana gelen önemli salgın hastalıkların toplumları nasıl etkilediği ve bu etkilerin sanatsal yapıtlara ne şekilde yansıdığı ele alınmakla birlikte son dönemde yaşadığımız Covid-19 pandemisinin postmodern süreç içerisinde sanata yansıma biçimleri incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
When looking at the art history, it is Clear that illness has been one of the primary sources of inspiration for artists, while psychological and social collapses have consistently been the subjects of artists' paintings. In fact, these illnesses, which have caused great disasters and losses, have been present in artists' works from ancient times to the present day. In this context, the artist's mind addresses not only beauty but also tragedies, destructions, ugliness, and diseases. Unlike society, the artist does not look at phenomena with an ordinary perspective; they pass everything that happens around them through an internal filter in their mind and transform them into images. The psychological traumas and social collapses caused by illnesses have become the subjects of artists' works. For example, leprosy, smallpox, malaria, syphilis, plague, cholera, Spanish flu, AIDS, the recent Covid-19 pandemic, and the effects of these pandemics have been prominent in works of art. In the history of art, many works in various techniques have been found that refer to illness and the emotional states caused by illness. This thesis examines how significant epidemic diseases that have occurred throughout history have affected societies and how these effects have been reflected in works of art, as well as examining how the recent Covid-19 pandemic has been reflected in art within the postmodern process.