Kurumsal sosyal sorumluluk ve kurumsal itibar algılamalarının örgütsel özdeşleşme üzerine etkisi
The effect of corporate social responsibility and corporate reputation perceptions on organizational identification
- Tez No: 505323
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU DOĞANALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı, kurumsal sosyal sorumluluk ve kurumsal itibar algılamalarının örgütsel özdeşleşme üzerine etkisini analiz etmektir. Araştırmanın örneklemini Nevşehir ilinde faaliyet gösteren 4 ve 5 yıldızlı otel işletmelerinde çalışan 268 personel oluşturmaktadır. Regresyon analizi sonuçlarına göre; kurumsal sosyal sosyal sorumluluk ve alt boyutları olan ekonomik, etik ve gönüllü sorumluluğun örgütsel özdeşleşme üzerinde pozitif yönlü ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Ancak kurumsal sosyal sorumluluğun alt boyutlarından hukuki sorumluluğun örgütsel özdeşleşme üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olmadığı ortaya konmuştur. Kurumsal itibarın örgütsel özdeşleşme üzerinde pozitif yönlü ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, kurumsal itibarın kurumsal sosyal sorumluluk ile örgütsel özdeşleşme arasındaki ilişkide kısmi aracı rolü oynadığı tespit edilmiştir. Farklılık analizleri sonuçlarına göre; katılımcıların cinsiyet, medeni durum, yaş, eğitim durumu, çalışma süresi, turizm mesleki eğitim alma durumu, çalışılan otelin yıldızı ve çalışılan departman şeklinde sıralanan demografik özellikleri açısından örgütsel özdeşleşme düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the effect of of corporate social responsibility and corporate reputation perceptions on organizational identification. The sample of the research consists of 268 personnel working in 4 and 5 star hotel businesses in Nevşehir. According to the results of the regression analysis, corporate social responsibility and its subdimensions, economic responsibility, ethical responsibility, and philanthropic responsibility had a positive and significant effect on organizational identification. However, the study showed that legal responsibility, one of the subdimensions of corporate social responsibility, had no a significant effect on organizational identification. The study also revealed that corporate reputation had a positive and significant effect on organizational identification. Furthermore, corporate reputation played a partial mediating role between corporate social responsibility and organizational identification. According to the results of the difference analysis, the study presented that there were no statistically significant differences between levels of organizational identification and demographic characteristics of participants in terms of gender, marital status, age, education status, working hours, vocational tourism training, star hotel and department.