Corporate governance and transparency: An examination of the relationship between corporate governance index and firm performance
Kurumsal yönetim ve şeffaflık: Kurumsal yönetim endeksi ile firma performansı arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 505324
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK PİRGAİP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansal İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kurumsal yönetim yöneticiler, hissedarlar ve diğer paydaşlar arasındaki ilişkinin işletme faaliyetlerinin gözetimini, idaresini ve kontrolünü sağlayan düzenleyici prosedürler ve süreçler vasıtasıyla yönetimini içeren bir mekanizma olarak tanımlanabilir. Bu çalışmada ilk olarak, kurumsal yönetim teorisinin ve kurumsal yönetimin çeşitli ülke uygulamalarındaki yerinin tarihçesine kısaca yer verilmektedir. Sonrasında ise, Türkiye'de Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yürürlüğe konulan kurumsal yönetim ilkelerinin borsa şirketleri nezdindeki uygulamaları irdelenmekte olup, Borsa İstanbul endekslerinden biri olarak hayata geçirilen ve kurumsal yönetim uygulama seviyesi yüksek olan firmaların dahil edildiği Kurumsal Yönetim Endeksi (XKURY) hakkında bilgi verilmektedir. Bu itibarla, çalışmanın ampirik kısmında, XKURY ile şeffaflık düzeyi arasındaki ilişkinin piyasada oluşan anormal getiriler ve likidite üzerinden değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 29.04.2013 ile 30.11.2017 tarihleri arasında XKURY endeksine/endeksinden girişi/çıkışı gerçekleşen tüm firmaların Bloomberg'ten temin edilen verileri olay analizi yöntemiyle incelenmiştir. Kurumsal yönetim, şeffaflık vasıtasıyla, pazar etkinliğini artırmakta ve anormal getirilerin olasılığını azaltmaktadır. Bu kapsamda, ilk hipotezimiz:“XKURY endeksine dahil edilmeler (çıkışlar) piyasalardaki anormal getiri olasılığını azaltmaktadır (artırmaktadır)”şeklinde kurulmuştur. Öte yandan, piyasadaki verimliliğin artmasının bir sonucu olarak hisse likiditesinde de olumlu gelişmeler beklenmektedir. Bu önermenin test edilebilmesini teminen ikinci hipotezimiz ise,“XKURY endeksine dahil edilmeler (çıkışlar) anormal fiyat aralıklarını sıkılaştırmaktadır (genişletmektedir)”olarak belirlenmiştir. Ampirik analiz bulguları, XKURY endeksine dahil edilmenin anormal getiriler üzerinde sınırlı olumlu bir etkiye sahip olduğunu ancak bu etkinin zamanla belirsizleştiğine işaret etmektedir. Ancak, endekse dahil edilmenin fiyat aralıklarındaki genişleme üzerindeki olumsuz etkisi oldukça anlamlıdır. Başka bir deyişle, fiyat aralığı genişlemeleri, şirketlerin XKURY endeksine eklenmesinden sonra daralma göstermektedir. XKURY'den çıkarılma durumunun ise, anormal getiriler üzerinde önemli ve olumsuz bir etkiye sahip olduğu saptanmıştır. Bu durum, fiyat aralıklarının genişlemesi üzerinde, anlamlılık seviyesi düşük olsa da, beklendiği gibi pozitif bir etki yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
Corporate governance is a mechanism that involves management of relationship between parties (e.g. managers, stockholders and stakeholders) by providing regulatory procedures and processes, which are designed for monitoring, directing and controlling of business objectives. In this study, we firstly provide a historical background of corporate governance theory and practice in different jurisdictions over the world. Accordingly, we explain Turkish experience in capital markets where most listed firms are held responsible to comply with corporate governance principles enforced by Capital Markets Board of Turkey. In this regard, we analyze a specific Borsa Istanbul index, i.e. Corporate Governance Index (XKURY), produced to encumber firms that are entitled to be included with respect to their level of corporate governance mechanisms in effect. In the empirical section, therefore, we try to evaluate the relationship between XKURY and the level of transparency revealed by stock market returns and liquidity in Turkey. We employ event study methodology where the sample includes all companies that had the experience of inclusion to and/or exclusion from XKURY between April 29th, 2013 and November 30th 2017 of which the relevant data is retrieved from Bloomberg. Since, corporate governance brings transparency to the market, which increases efficiency and reduces the possibility of abnormal returns, our first hypothesis is formulated as:“Inclusion (exclusion) to (from) XKURY decreases (increases) the possibility of abnormal returns/losses in the stock market”. On the other hand, it is expected that efficiency would increase in the market as an improvement in the stock market liquidity. In order to explore this fact, our second hypothesis is defined as:“Inclusion (exclusion) to (from) XKURY tightens (widens) abnormal spreads in the stock's market”. Our empirical findings show that inclusion to XKURY has a limited positive impact on abnormal returns but for most of the time this impact is blurred. However, its negative impact on spreads is highly clear and significant. In other words, spreads are tightening after inclusion. Exclusion from XKURY has a significant and negative impact on abnormal returns, and a positive impact, though insignificant, on spreads, meaning that they are widening, as expected.