Karadağ'ın (Hakkâri) buzul morfolojisi
Glacier morphology of Karadağ (Hakkari)
- Tez No: 505341
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FUAT DOĞU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziki Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Jeolojik devirlerden sonuncusu olan ve günümüzü de kapsayan Kuvaterner boyunca iklim salınımları meydana gelmiştir. Meydana gelen bu salınımlar küresel ve bölgesel çapta soğuk ortam şartlarının yaşanmasına neden olmuştur. Bu durum yüksek enlemlerde kalın buz örtülerini meydana getirmiştir. Alçak enlemlerde bu durumu enlem etkisi sınırlandırmış; buzullaşma nemli-yüksek sahalarda sirk, vadi ve takke buzulu olarak kendini göstermiştir. Bu çalışmada Güneydoğu Toros Dağları sistemi içerisinde yer alan Karadağ'ın, buzul morfolojisi ve güncel buzulları ele alınmıştır. Karadağ'ın 3750m'lik zirvesi ile Geç Pleistosen 'de buzullaşmaya uğrayan alanlardan biridir. Buzullaşma topografya üzerinde buzul vadileri, aretler, sirkler (buzul yuvaları), cilalı ve çizikli yüzeyler, moren depoları gibi kendine has morfolojik unsurların oluşumuna neden olmuştur. Çalışma alanında sayısı 13'e varan buzul vadileri ve güncel buzullar tek tek incelenmiştir. Bunun yanında güncel olarak devam eden periglasiyal süreçler hakkında kanıtlar toplanmış ve yorumlanmıştır. Buna bağlı olarak çalışma sahası içerisinde 5 kaya buzulu tespit edilmiştir. Arazinin elektronik ortamda gözlemlenmesi sonucunda elde edilen veriler ofis ortamında coğrafi bilgi sistemleri, Google Map, ArGIS Onlıne vb. programlar yardımıyla haritalanmış ve yorumlanmıştır. Alanda yapılan çalışmalar sonucunda bakı faktörünün buzullaşma ve buzul jeomorfolojisi üzerindeki etkileri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
During the Quaternary, which is the last of the geological cycles and includes the present day, the climate oscillations have occured. These oscillations, caused global and regional cold environment conditions to occur. This situation had brought forth the thick ice cover at high latitudes.At low latitudes this has limited by latitude effect; the glaciation showed itself as a cirque, a valley and a takke glacier in high- humid areas. In this study, the glacier morphology and the current glaciers of Karadağ, located in the Southeastern Taurus Mountains system, are discussed. Karadağ is one of the areas glaciated in the Late Pleistocene with a summit of 3750 m.Glaciation has caused to occur the formation of unique morphological elements such as glacier valleys, aretes, cirques (glacier nests), polished and scratched surfaces, moraine deposits on the topography. Up to 13 glacier valleys and current glaciers have been studied in the study area. In addition, evidence has been collected and interpreted on the recent periglacial processes. Accordingly, 5 rock glacier were identified in the study area. Study area mapped and interpreted with the help of Geographic Information Systems, Google Map, Argis Online and etc. programs. As a result of field studies, the aspect effects on glaciation and glacier geomorphology have been revealed.