Küresel finansal krizin kooperatif sektörü üzerine etkisi döndü akıncı
Impact of the global financial crisis on the cooperative sector
- Tez No: 505389
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
2008 yılında yaşanan küresel finansal kriz, faiz hadleri seviyesinin düşük olduğu bir zamanda gerçekleşmiştir. Varsayım gayrimenkul fiyatlarının hiç düşmeyeceği şeklindedir. Bankalar ya da aracı kuruluşlar geri ödeme riski yüksek olan kişilere peşin teminatlarla gerekli risk analizi yapmadan verdiği konut kredileriyle başlamıştır.Bu krizin etkisinin reel sektöre de yansıması sonucunda kooperatifler de etkilenmiştir. Dünyadaki kooperatifler incelendiğinde krizden etkilenmediği ancak Türkiye'deki kooperatiflerin krizin etkisiyle kapanmalar yaşadığı görülmektedir. Bu çalışmanın amacı 2008 krizinin kooperatiflere etkisinin araştırılmasıdır. Araştırma sonucunda dünya kooperatifleri incelenmiş olup, kooperatif cirolarında bir azalma meydana gelmemiştir. Finansal kaynaklı kriz olmasına rağmen kooperatif bankaları bu krizden etkilenmemiştir. Bu krizler sonrasında ülkemizdeki tarımsal kooperatifler olumsuz yönde etkilenmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The finansal crisis which happened in 2008 was in a time when the interest rate levels were low. The supposion is that the price of reale states will never fall down. The banks have started by giving housing loans with advance security to the people who has risk of paying back. With the reflection of crisis to real sector, cooperatives has was effected too. When were search cooperatives globally, we can see that the cooperatives in other parts of world wasn't affected as our country did. For example, in Turkey some cooperatives were even closed due to crisis. The aim of this study is to discover the effects of crisis to cooperatives. With results of our research, it is clear that there hasn't been a decrease in endersoments of cooperative banks. Althought it was a crisis which is financially based on the cooperative banks wasn't effected by this crisis. After that crisis farm cooperatives was badly effected because of that crisis.