The impact of (KRG) on the relations between Turkey and Iraq since 2010
KBY'nin (Kürd Bölgesel Yönetimi) 2010 yılından beri Türkiye ve Irak ilişkileri üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 505390
  2. Yazar: HALGR INHAD T. TAIRO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL NAZIM İREM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada Irak KBY'nin (Kürd Bölgesel Yönetimi) Türkiye ve Irak ilişkileri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu çalışma Türkiye, Irak ve KBY arasında siyasal ilişkileri araştırmakla birlikte, ekonomik ilişkilerin Türkiye, Irak ve KBY arasındaki siyasal ilişkiler üzerindeki etkisini de incelemiştir. Araştırmacı bu çalışmaya ait tüm verilerin toplanması amacıyla en uygun literatür taramasını uygulamıştır. Çalışmada bilgileri toplama ve inceleme amacıyla nicel ve nitel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Ayrıca, bu çalışma verilerin Neoliberal teori ağını uygulamıştır. Araştırmacı Türkiye – Irak Kürt Bölgesi ilişkerine ilişkin tecrübe ve bilgisinden yararlanmak amacıyla Erbil'deki Irak Kürt Bölgesi'nin bir temsilcisi ile görüşme gerçekleştirmiştir. Çalışma tamamlandıktan ve mevcut verinin sonuçlarla birlikte incelenmesinden sonra, araştırmacı varolan literatür ve sonuçlar arasında güçlü bir sıçramanın olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu çalışma son onyılda Türkiye ve KBY arasında çok güçlü bağların olması sonucuna varmıştır. Buna karşın, Türkiye ve Irak ilişkileri, 2010 yılından beri, Türkiye-KBY ilişkileri nedeniyle daha da kötüleşmiştir. Türk-KBY arasında ilişkinin olumlu yönde etkileyen en tesirli faktörlerden birisi ticaret ve Doğrudan Yabancı Yatırım da dahil olmak üzere ticaret mübadelesidir.
Özet (Çeviri)
The impact of KRG (Kurdish Regional Government) of Iraq on the relationships between Turkey and Iraq has been analyzed in this study. This study has examined the political relationship between Turkey, Iraq and KRG and the impact of economic relations on the political relations between Turkey, Iraq and KRG as well. The researcher has implemented the most applicable literature for collecting all the data which are belong to this research. This study used quantitative and qualitative methods in order to gather and examine information. Furthermore, this project has applied Neoliberal theory for analyzing data. A representative from Iraqi Kurdish representative in Erbil has been interviewed by the researcher in order to get benefit from his experience and knowledge concerning Turkish and Iraqi Kurdish relations. After finishing this project and analyzing the existing data with results the investigator determined that there is a strong bound between established literature and results. This study concludes that there is a strong relationship between Turkey and KRG in last decade. In contrast, the relationships of Turkey and Iraq have gotten worse due to KRG and Turkey relations since 2010. One of the most efficacious factors which influence positively on the relationship between Turkish and KRG are the business interchanging including trade and Foreign Direct Investment (FDI).