Sağlık kurumlarında örgüt kültürü ve çalışanların örgüte güveni
The organizational culture in health institutions and employee's trust in organization
  1. Tez No: 505435
  2. Yazar: MÜRSEL BATGA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AFSUN EZEL ESATOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Araştırmanın amacı, sağlık kurumlarında çalışanların örgüt kültürü algıları ile örgüte duydukları güven arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Araştırmada çalışanların örgüt kültürü ve örgüte güven değişkenlerinin çeşitli sosyodemografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediği de belirlenmiştir. Araştırma evrenini Ankara il sınırları içerisinde yer alan Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi merkez kampüsünde çalışan ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa (DMK) tabi olan tıbbi ve idari bölümlerdeki çalışanlar oluşturmaktadır. Araştırma 514 çalışan üzerinde anket kullanılarak yapılmıştır. Örgüt kültürünün temel boyutları ile örgüte güven ve örgüt kültürü ile örgüte güven arasında doğru orantılı pozitif yönlü bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Örgüte güven ile katılım kültürü arasında, örgüte güven ile tutarlılık kültürü arasında, örgüte güven ile uyum kültürü arasında ve örgüte güven ile misyon kültürü arasında orta düzeyde pozitif yönlü anlamlı ilişki bulunmuştur. Örgüt kültürü ile örgüte güven arasında da orta düzeyde pozitif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Örgüt kültürü ile cinsiyet, yaş grupları, öğrenim durumları, meslek grupları, çalışılan birimler, sağlık sektöründe çalışılan toplam süre ve hastanedeki çalışma süreleri arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. Örgüt kültürü temel boyutları ile cinsiyet, yaş grupları, öğrenim durumları, meslek grupları, çalışılan birimler, sağlık sektöründe çalışılan toplam süre ve hastanedeki çalışma süreleri arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. Örgüte güven boyutları ile yaş grupları, öğrenim durumları, meslek grupları ve çalışılan birimler arasında anlamlı farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the relationship between employees' perceptions of organizational culture and confidence in healthcare institutions. In this research, it was determined whether the variables of the workers, organizational culture and organizational trust, according to various sociodemographic or not. The study's universe constitutes the employees of the medical and administrative departments of the Ankara Numune Training and Research Hospital central campus located within the borders of Ankara and subject to the Law No. 657 on Civil Servants (CSA). The survey was conducted with a questionnaire on 514 employees. There is a positive relationship between organizational culture and organizational trust as it is between organizational culture sub-dimensions and organizational trust. It has been determined that there is a direct positive correlation between the relations of these concepts. There was a significant positive correlation between the trust in the institution and the culture of participation, between the culture of trust in the institution and the culture of coherence, between the culture of trust in the institution and the culture of cohesion and trust in the institution and in the mission culture. Likewise, there is a moderately positive relationship between organizational culture and organizational trust. Significant differences were found between organizational and gender, age groups, education status, occupational groups, units worked, total time worked in the health sector, and working hours in the hospital. There were significant differences between the level of trust in the institution and the age groups, educational status, occupational groups and units studied. Significant differences were found between organizational culture dimensions and gender, age groups, education status, occupational groups, units worked, total time worked in the health sector, and working hours in the hospital. There were significant differences between the level of trust in the institution and the age groups, educational status, occupational groups and units studied.