Parasal daralma süreci: Gelişmekte olan ülke borsaları performansları
Performances of emerging stock exchanges during the FED tapering announcements
- Tez No: 505434
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZARİFE GÖKNUR BÜYÜKKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasında, 19 gelişmekte olan ülke piyasalarının FED'in parasal daralma kararına verdiği tepkiyi, diğer bir deyişle anormal getirileri, ölçmektir ve yöntem olarak vaka analizi kullanılmıştır. Çalışmanın amacı, FED'in parasal daralma dönemi başlangıcı olan 2013 yılında yaptığı duyuruların/açıklamaların gelişmekte olan ülke borsaları üzerindeki etkisini ve kullanılan yöntemin de analizini yaparak olası etkilerin büyüklüğünü doğru şekilde ölçmektir. Bununla birlikte, söz konusu kararların gelişmek olan ülke borsalarının oynaklığı üzerindeki etkisi de Garch (1,1) modeli kullanılarak araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, Çin ve Yunanistan ile birlikte“Kırılgan Beşli”, diğer gelişmekte olan ülke borsalarından negatif olarak ayrışmıştır. Ayrıca, Türkiye borsası, kalan kırılgan beşli ülkelerinden göreli olarak daha fazla etkilendiği belirlenmiştir. Bununla birlikte, Fed kararlarının gelişmekte olan ülke borsalarının oynaklığı üzerinde anlamlı bir etkisi olmamıştır. Sonuçta, gelişmek olan ülke piyasalarının Fed kararlarına yönelik tepkileri kapsamında yarı etkin olmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study investigates abnormal returns of nineteen emerging market equity portfolios during the FED tapering period. Event study methodology is used during the early FED announcements at 2013. The aim of the study is to evaluate both the event study methodology and abnormal return performance of the emerging market stock exchanges during tapering period. I also check for abnormal volatility during tapering announcements, specify it with GARCH (1,1) model. The results indicate that, together with China and Greece, the fragile five economies are differentiated from the rest of the emerging markets during tapering announcements. Moreover, the striking result that the authors see is Turkey is affected more negatively than any other fragile five members in this period. Yet, I did not find any significant abnormal volatility effect brought by tapering announces. In addition, the authors find emerging markets are not semi-strong form efficient during tapering period.