A qualitative research on suicide notes: Mental representations in suicide notes of men
İntihar notları üzerine nitel bir araştırma: erkeklerin intihar notlarında zihinsel temsiller
- Tez No: 505438
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK GENÇÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu tez, intihar notlarını kullanarak intihar olgusunun bir kısmını araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın temel amacı not bırakan kişilerin diğerleriyle ilişkilerindeki deneyimlerini araştırmaktır. En uygun metodun nitel araştırma metodu olduğu düşünülmüştür, bu sebeple amaca uygun örneklemle Ankara Başsavcılığı'ndan 12 doküman alınmış, tüme-varımsal ve yorumlayıcı tema analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Birincil (anlamsal) düzey analizlerden edinilen sonuçlara göre kategoriler 'duygular', 'algılar', 'fonksiyonlar' ve 'fanteziler' olarak isimlendirilmiştir. Bu kategorilerin altında çeşitli temalar ve alt temalar bulunmaktadır. Birincil düzey analizlerden elde edilen sonuçlara dayanılarak, Lacanyen bakış açısıyla yorumlayıcı düzey analizler yapılmıştır. Bu ikincil düzey analizlerde, intihar notlarında failin büyük Başka'ya ilişkin duygularını zihinsel düzeyde incelemek esas amaç olmuştur. Bulgular 'çift-değerli duygulanım (agresiflik)', 'ayrışmaya ilişkin meseleler' ve 'yasaya ilişkin meseleler' gibi bir takım örtük temaları ortaya çıkarmıştır. 'Ayrışmaya ilişkin meseleler' temasının 'zulüm kaygısından kaçınmak için Büyük Başka'nın gözüne yapılan yatırım' ve 'tümgüçlülük düşlemleri' gibi alt temalardan oluştuğu düşünülmüştür. Bulgulara dayanılarak narsisizm ve psikotik yapıyı, bilhassa paranoyayı işaret eden tanısal bir tartışma sunulmuştur. Uygulama bağlamında, psikoterapi alanında intihara meyilli hastaların aktarımlarını ele alırken bu çalışmadan edinilen bulguların kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis was dedicated to investigate a part of the suicide phenomenon by using suicide notes. The main aim of the study was to examine the note leavers' experiences in relation to others. The most suitable method was thought to be qualitative research; therefore, 12 documents were obtained from Ankara Public Prosecutor office by purposive sampling, and the data set was analyzed by utilizing inductive and interpretative thematic analysis. According to the findings of primary (semantic) level analysis, the categories were labeled as 'emotions', 'perceptions', 'functions' and 'phantasies'. There were several themes and sub-themes under those categories. Based on the findings from the primary level analysis, an interpretative level of analysis from a Lacanian point of view was conducted. In this secondary (latent) level analysis, the mental relational interplay of the emotions of the subject related to the Other in the suicide notes has been the focal point. The findings yielded latent themes such as 'ambivalence of emotions (aggressivity)', 'issues related to separation' and 'issues related to the Law'. The 'issues related to separation' theme was thought to be composed of sub-themes such as 'the investment for the eye of the Other as an urge to escape from persecution anxiety' and 'the illusion of omnipotence'. On the basis of those findings, a diagnostic discussion, which highlighted narcissism in addition to a psychotic structure, specifically paranoia, was provided. In terms of implications, the findings of this study may be utilized while evaluating the transference of the suicidal patients in the psychotherapy settings.