Mersin'in kent kimliğinin oluşumunda Celal Abaç ve ailesi:1930-1945 yılları
Celal Abaç and his family in urban identity formation of mersin : 1930-1945
- Tez No: 505439
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Mersin, XIX. yüzyılın başlarında küçük bir balıkçı köyü iken hızla gelişmiş, özellikle de Cumhuriyetle birlikte ciddi bir kentleşme süreci yaşamıştır. Mersin'in kurulması ve bugünkü halini alması başta kültürel ve beşeri olmak üzere kentleşme deneyimini yansıtması bakımından oldukça önemlidir. Kurulduğu dönemde ticaret merkezi olması ve özellikle de gayrimüslimlerin Mersin'e yerleşmiş olması şehri kozmopolit bir kent olarak tarih sahnesine çıkarmıştır. İlk dönemlerden itibaren göç alan Mersin'in kozmopolit yapısı sürekli değişmiş ve kültürel bakımdan zenginliğini günümüze dek korumuştur. Mersin'in kültürel zenginliği, kent kimliğine etki etmiştir. Mersin'in kültürel kimliği özellikle Cumhuriyetin ilanıyla birlikte yeni bir perspektif kazanmıştır. Kent kimliği, sadece mimari ya da coğrafi özelikler olarak değerlendirilemez. Beşeri faktörler, toplumsal özellikler kültürel etkinlikler kentin yarınlarına miras bırakılabilecek en önemli kimlik öğesidir. Bu bağlamda Mersin'de 1930-1945 yılları arasında yürütülen tiyatro faaliyetleri Mersin'in Cumhuriyet Dönemi'nde kültürel kimliğinin oluşmasında büyük rol oynamıştır. Mersin'de 1930-1945 yılları arasındaki tiyatro faaliyetleri Mersin'e 1929 yılında İstanbul'dan göç ederek gelen bir tiyatrocunun hayatından kesitler alınarak biyografi-monografi biçiminde incelendiğinde kent kimliği kavramının hayatın içinde ifade ettiği anlam yakalanabilecektir. Öte yandan o tarihlerden günümüze, günümüzden de geçmişe dönük olarak farklı perspektiflerden kent kimliği ve kültürel kimlik kavramları bu çalışma kapsamında somut bir hal alacaktır.
Özet (Çeviri)
While being a small fishing village in the beginning of 19th century, Mersin experienced a serious urbanization process with the foundation of republic. Establishment of Mersin and getting its todays form is quite important in terms of reflecting cultural and human urbanization experience. Being a trade centre in its establishment stage with especially non-Muslims settlers, made the city appear in the stage of history as a cosmopolitan city. Receiving migrants since its early ages, Mersin's cosmopolite structure changed constantly, and its cultural wealth was preserved in this way. Mersin's cultural richness affected its urban identity. Mersin's cultural identity earned a new perspective with the proclamation of republic. Urban identity can't be evaluated merely as architectural or geographical features. Human factors, social characteristics and cultural activities are the most important identity objects that can be left as a legacy. In this context, theatre activities which were conducted between 1930-1945's republican era played a big role in Mersin's cultural identity formation. The meaning represented by the concept of urban identity in life can be captured when theatre activities between the years 1930-1945 in Mersin examined in the form of biography- monograph by taking cross-sections from a theatre player's life who came to Mersin from İstanbul as an immigrant in 1929. On the other hand, from past to present and vice versa, the notions of urban and cultural identity will take concrete form retroactively from different perspectives within the scope of this study.