An evaluation of an english coursebook titled Moonlight targeting 8 th graders within a Turkish Context
Milli Eğitim Bakanlığı yabancı dil eğitimi ve öğretimi kapsamında 8. sınıf düzeyinde okutulan Moonlight adlı ders kitabının incelenmesi ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 505455
  2. Yazar: UĞUR BOYRAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YONCA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Çalışmanın temel amacı İngilizce öğretmenleri ve 8. Sınıf öğrencilerinin kullanmakta olduğu ders kitabı Moonlight'ın tasarım, içerik, amaçlar, yöntem, aktiviteler, dil becerileri, dil öğeleri ve genel özellikler bakımından incelenmesi ve değerlendirilmesidir. Belirlenen ölçütlere ek olarak, İngiliz dili öğretimi alanındaki temel konularda da öğrenci ve öğretmenlerin görüşleri araştırılmıştır. Çalışma kapsamında, hem nitel hem nicel verileri incelemek amacıyla karma bir araştırma deseni kullanılmıştır. Çalışmanın verileri, 65 öğretmen ve 300 öğrenciye uygulanan kontrol listeleri, 15 öğretmene uygulanan yarı yapılandırılmış görüşmeler ve 10 öğretmene uygulanan odak grup görüşmeleri ile toplanmıştır. Çalışma, Adana' nın Yüreğir, Sarıçam, Seyhan, Çukurova ve Ceyhan olmak üzere beş ilçesinde uygulanmıştır. Nicel verileri incelemek için SPSS 24.0 nicel veri analiz proğramı kullanılmıştır. Bunun yanı sıra, nitel verilerin incelenmesi için içerik analizi ve tematik analiz uygulanmıştır. Araştırma sonuçları öğrenci ve öğretmenlerin Moonlight'a yönelik sahip oldukları algı ve görüşlerini ortaya çıkarmıştır. Genel olarak eleştiriler ağır bir kelime yoğunluğu, karmaşık metinler, telaffuz çalışmaları eksikliği, dil bilgisi tabanlı öğrenme, ilgi çekmeyen konular, yetersiz kültürel öğeler, dil becerilerinin sunumu ve birleşimindeki yetersizlikler üzerinde odaklanmıştır. Öte yandan, Moonlight' ın güçlü yanları da ortaya çıkmıştır. Bunlar, etkileyici kapak sayfasına sahip olması, uygun bir boyuta sahip olması ve bilgilendirici çalışma kitabı aktivitelerine sahip olmasıdır. Önceden belirlenmiş ölçütlere ek olarak, araştırmanın bulguları öğretmenlerin İngilizce dersinin kalitesinin artırılması, sınıf yönetimi ve öğrenci yerleştirme sınavları gibi temel konular hakkında önerilerini ortaya çıkarmıştır. Araştırma, araç gereçlerin değerlendirilmesinde bir farkındalık ve İngiliz dili öğretimi hakkında tecrübelerin diğer kurumlarla ve paydaşlarla paylaşılmasını amaçlamıştır. Bu anlamda, çalışma kullanıcıların materyal ve eğitim süreçleri hakkında bir dizi öneriler ve geri dönütler sağlayabildiğini ortaya çıkarmıştır. Böylelikle, öğretmen ve öğrencilerin sesi olması bu çalışmaya değer katmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to explore the perceptions and views of English language teachers and 8th graders about the effectiveness of the textbook titled Moonlight in aspects of layout and design, subject and content, aims and objectives, methodology and activities, language skills, language components and general considerations. In addition to these criteria, general perceptions of teachers and students towards major concerns of English Language Teaching (ELT) are also investigated. Within the scope of the study, mixed method research design was conducted in order to obtain both qualitative and quantitative data. The data consists of checklists conducted by 65 English language teachers and 300 8th graders; semi structured-interviews with 15 teachers and focus-group interviews with 10 teachers. The research was carried out in five districts of Adana; namely, Yüreğir, Seyhan, Sarıçam, Çukurova and Ceyhan. SPSS (Statistical Package for the Social Science) software version 24.0 was used to analyze quantitative data. Besides, content analysis and thematic analysis were conducted to analyze qualitative data. The results of the study revealed the perceptions and views of students and teachers towards the textbook titled Moonlight. The criticisms generally focused on the heavy vocabulary load, complicated texts, lack of pronunciation studies, grammar-based teaching, irrelevant topics, inadequate cultural considerations and drawbacks on integration and presentation of language skills. On the other hand, some strengths of Moonlight were revealed: the convenient size, attractive cover page and informative workbook activities. In addition to the pre-determined criteria, the findings revealed the suggestions of teachers in major concerns of ELT such as improving the quality of English courses, classroom management, and student placement exams. The study aims to raise awareness of evaluating materials and sharing experiences of English language teaching with institutions and other stakeholders. In this regard, the study revealed that the users of the materials could provide valuable feedbacks and a set of suggestions related to the material and educational procedures. Therefore, to reflect the voices of teachers and students enriched the value of this study.