1808-1839 yılları arasında Osmanlı Devleti'nde doğal afetler
Between 1808-1839 years natural disasters in Ottoman State
  1. Tez No: 505461
  2. Yazar: MESUT AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUHA OĞUZ BAYTİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Osmanlı Devleti incelemiş olduğumuz dönem içerisinde siyasi, sosyal ve idari sorunlar ile uğraşmanın yanında, ayrıca yaşanan doğal afetlerle de uğraşmak zorunda kalmıştır. Bu tabii olaylar, ortaya çıktıkları bölgelerde maddi zararların yanında can kaybına da sebep olmaktadır. Meydana gelen afetler etki alanı olarak bölgesel kalabildiği gibi farklı bölgeleri de etkisi altına alabilmektedir. Osmanlı Devleti'nde bu dönemde meydana gelen afetler incelendiğinde karşımıza çeşitli şekillerde çıktığı görülmektedir. Bu afetler genel olarak; depremler, sel felaketleri, kıtlık ve kuraklık, fırtına, don olayları, çekirge istilaları ve salgın hastalıklar şeklinde tespit edilmektedir. Bu olaylara devlet içerisinde farklı zaman ve dönemler içerisinde rastlanmaktadır. Devlet bu afetler ile mücadele hususunda gayret göstermesine karşı, dönemin şartları ve eldeki imkanlar yeterli olmamıştır.
Özet (Çeviri)
Within the period that we have investigated, Ottoman Empire had to deal with natural disasters too apart from political and administrative problems. These natural incidents, besides tangible damages, had caused loss of lives. Disasters that happened remained not only regional but also effected different regions. When examined, the disasters happened in this period can be observed to be diversive. These are generally eartquakes, flood, famine and drought, storm, frost incidents, grasshopper invasion or epidemic illnesses. These cases can be seen in different period of times in Ottoman Empire. Although the state had attempted to struggle these events, the conditions and opportunities were not sufficient enough.