Ortak makroekonomik faktörlerin Borsa İstanbul'a kayıtlı şirketlerin pay getirileri üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigating the impact of common macroeconomic factors on stock returns of Borsa Istanbul companies
- Tez No: 620897
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN YILMAZ KANDIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada Türkiye ekonomisindeki makroekonomik değişkenlerin, Borsa İstanbul'a kayıtlı şirketlerin hisse senedi getirilerini açıklama kabiliyeti temel bileşenler analizi ve Fama-Macbeth iki aşamalı regresyon modeliyle incelenmiştir. Ocak 2006 ile Ağustos 2015 dönemlerini kapsayan çalışmada bağımlı değişken olarak BIST-100 şirketleri hisse senedi getirileri, bağımsız değişkenler olarak da 29 makroekonomik değişken belirlenmiştir. Temel Bileşenler Analizi yöntemi ile 29 makroekonomik değişken 7 temel bileşene indirgenmiştir. İndirgenmiş makroekonomik değişkenlerle oluşturulan modelin performansı iki aşamalı Fama-Macbeth yöntemiyle ölçülmüştür. Yedi temel bileşenden dördünün Borsa İstanbul'a kayıtlı şirketlerin hisse senedi getirilerindeki değişimleri açıklamada önemli düzeyde etkili olduğu belirlenmiştir. Temel Bileşenler Analizi sonucu ortaya çıkan bileşenlerin yüklemelerine göre döviz temelli makroekonomik faktörlerin, mevduat faizlerinin, üretici fiyat endeksleri ve devlet iç borçlanma senetleri (DİBS) fiyat endekslerinin, tüketici fiyat endekslerinin istatiksel olarak anlamlı değişkenler olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This paper studies explanatory power of macro variables on the variation of stock returns for Turkish economy with the help of principal component analysis and Fama Macbeth two pass regression model. 29 Macroeconomic variables for the time period that spans from 2006:1 to 2015:08 are used to analyze cross section of returns. Principal component analysis is employed to extract 7 latent factors to summarize the information of 29 monthly series. A two step test procedure of Fama-Macbeth is implemented to measure the empirical performance of factor model which is constituted by those latent factors. 4 out of 7 factors have been found to significantly impact common variation in Turkish stock returns. When loadings of factors which are extracted from macroeconomic series through principal component analysis are considered, foreign currency, deposit, producer price index, government debt securities, and consumer price index based factors seem to be priced risk factors.