Silicon assembly for booth encoded multiplires
Booth tipi kodlanmış çarpma devreleri için silikon birleştirici
- Tez No: 50559
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SİNA BALKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında çarpma devreleri için silikon birleştiricisi (assembler) sunulmaktadır. Silikon birleştiricisi, mimari yapısı“Booth”tipi kodlama olan, değişebilen boyutlarda çarpma devreleri üretebilmektedir. Bu yapısından dolayı çarpma devresi, en önemli parçalarından biri olduğu Sayisal işaret isleme (DSP) uygulamaları için oldukça uygundur. Çarpma devreleri, ikiye tümlemeli işaretli, m x n-bit çarpma işlemi yapmakta ve kısmi çarpım kodlama özelliğinden dolayı basit çarpma işlemleri gerçekleştirmektedir. Bu basit çarpma işlemleri sola kaydırma, ters çevirme gibi elektroniksel olarak kolayca yerine getirilebilen işlemlerdir. Çarpma devresi l-(imCMOS teknolojisi ile gerçekleştirilmiştir. Çarpma devresini oluşturan alt hücreler, tümleşik devre tasarım programının standard arşiv elemanları kullanılarak tasarlanmıştır. Silikon birleştiricisi çıktı olarak, verilmiş boyutlardaki çarpma devresinin serim' inin (layout) CİF (Caltech Intermediate Format for data exchange) dosyasını üretmektedir. Program C yazılım proglamlama dili ile yazılmış olup, Sun Sparc 2 is istasyonlarında kusabilmektedir. Çarpma devrelerinin simülasyonu, hiyerarsik yapısı düzlestirilerek ve serimin“neüist”dosyası çıkartıldıktan sonra VHDL geniş çapta tümleşik devre donanım tanımlama dirine çevrilerek gerçeMestirilmistir. Tüm devrenin tasarımı ve simülasyonu MentorGraphics yazılım paketi, sürüm 8.4.1. kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this thesis a silicon assembler for multipliers is presented. The silicon assembler can generate arbitrary size of multipliers with architecture structure of Booth Encoding algorithm. Because of its structure, the multiplier is suitable, especially for DSP applications, where they are the essential parts. The multipliers perform two's complement, m-bit by n-bit multiplication and because of its partial product recoding scheme use only simple multiplications operations, such as shifting or inverting, which are electronically easily implementable operations. Multipliers are implemented by using 1-jim CMOS technology. The subcells which constitute the multiplier, are designed using IC design tool's standard library cells. The assembler generates the GIF file of the layout of a given size multiplier, as an output. The program is written in C and may run on Sun Sparc 2 workstations. The simulation of the multipliers are performed by flattening the hierarchical structure of the multiplier and then extracting a netlist file from the layout which is finally converted into VHDL language. The whole design and the simulations have been realized by utilizing MentorGraphics software package version 8.4.1.