Development of a smal-scale purification procedure for the restriction enzyme PstI
PstI restriksiyon enziminin saflaştırılması için küçük ölçekli yöntem geliştirilmesi
  1. Tez No: 50560
  2. Yazar: DİDEM RANA TÜRKKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BETÜL KIRDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Bakteriyel endonükleazlanıı özel bir sınıfı olan restriksiyon endonükleazlan, çift zincir DNA üzerindeki spesifik dizileri tanıyarak çift sıralı kesimler meydana getirme özelliğine sahiptirler. Her biri kendisine has bir diziyi tanıma özgünlüğüne sahip bu enzimler, DNA moleküllerini fragmanlara ayırarak, DNA dizinlemesi, kromozom analizi, gen izolasyonu ve rekombinant DNA oluşturulması çalışmalarında kullanılabilecek hale getirirler. Restriksiyon endonükleazlannm yaygın kullanımları sonucu bu enzimlerin saflaştınlmalan ve muhafaza edilmelerine yönelik olarak harcanan zaman ve çaba da artmıştır. Bu enzimlerin yüksek verimle elde edilmesini amaçlayan yöntemlerin geliştirilmesi üzerindeki çalışmalar da bu alandaki araştırmacılar tarafından yürütülmektedir. Bu araştırmada Pstl restriksiyon endonükleazmm Providencia stuartii 164 susundan elde edilmesini amaçlayan küçük ölçekli bir saflaştırma yöntemi geliştirildi Geliştirilen yöntem enzimin, hücre ürerimi, hücre özütlerinin hazırlanması, DE-52 kromatografisi ve hidroksiapatit kromatografisi aşamaları kullanılarak saflaştinlmasmdan ibarettir. Geliştirilen yöntemle elde edilen restriksiyon endonükleazmm aktivitesi birim yaş hücrede 990 ünite, spesifik aktivitesi ise miligram proteinde 64 100 ünite olarak belirlendi
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Restriction endonucleases are a special class of bacterial endonucleases that can recognize specific sequences in duplex DNA and produce double stranded cleavages. A collection of these enzymes, each with its own particular sequence specificity, can be used to cleave DNA molecules into unique sets of fragments for DNA sequencing, chromosome analysis, gene isolation and construction of recombinant DNA As a result of the widespread use of restriction endonucleases much time and effort is expended in this field in the purification and maintenance of these enzymes. And studies on the development of efficient procedures targeting the recovery of restriction endonucleases in high yield have been carried out by the researchers in this area. In this study, a small scale purification procedure was developed for the purification of Pst I restriction endonuclease from Providencia stuartii 164. The experimental procedure developed consists of the stages of cell growth, preparation of cell extract, DE-52 column chromatoraphy and hydroxyapatite batch chromatography. A recovery of 990 units of enzyme activity per gram wet cells and a specific activity of 64 100 units per miligram protein was achieved by using the procedure developed.