Applications of multivariate statistical process control techniques to a polymerization reactor
Çok değişkenli istatistiksel süreç denetim tekniklerinin bir polimerleşme reaktörüne uygulanması
- Tez No: 50558
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET C. ÇAMURDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Bu çalışmada, çok değişkenli İstatistiksel Süreç Denetim (İSD) ve Otomatik Süreç Denetim (OSD) yöntemleri beraberce bir vinfl-asetat polimerleşme sürecinde kullanılmıştır. Tez iki kısımdan oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümü ölçülemeyen bir ürün nitelik değişkeni olan monomerden polimere dönüşümün denetimine odaklanmıştır. Esas değişken ölçülemediğinden yardımcı bir değişkenin denetlendiği bir denetim döngüsünde, kaskad denetim sistemi kullanılarak denetim performansının iyüeştirilebüeceği bulunmuştur. Temel Bileşen Regresyonu (TBR), Kısmi Enküçük Kareler (KEK), ve Doğrusal-Olmayan Kısmi Enküçük Kareler gibi üç farklı çok değişkenli istatistiksel yöntem yoluyla dönüşümü tahmin etmek için bir gösterici model kurulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde, önceden geliştirilen İSD yöntemlerinin, süreç otomatik geri-beslemeli denetim altındayken geçerliliği sorgulanmış, ve bu durumda süreci gözlemlemeye yönelik skor çizim tekniklerinin geçerli olmadığı bulunmuştur. Reaktör için denetim-dışı durum çeşitli istatistiksel süreç gözlemleme yöntemleriyle tespit edilmiştir. Bozan-etken öncesi ve sonrası süreç işleme noktalan bu noktalardaki ürün nitelik değişkenleri tahmin edilerek karşıkştmlmış, sürecin dinamik hareketleri açık-döngü ve geri-beslemeli denetim altında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this work, multivariate Statistical Process Control (SPC) and Automatic Process Control (APC) techniques are used together on a vinyl-acetate polymerization process. The thesis consists of two parts. The first part of the study is focused on the control of an unmeasured product quality variable, which is the monomer conversion to polymer. It is found that, in a control loop where an auxiliary variable is controlled since the principal variable cannot be measured, the control performance can be improved using a cascade control scheme. An inferential model is built to predict the monomer conversion using three different multivariate statistical techniques, namely, Principal Component Regression (PCR), Partial Least Squares (PLS), and Non-Linear Partial Least Squares. In the second part of the study, previously developed SPC methods were checked for validity when the process is under automatic feedback control It is found that scores plots technique to monitor the process is not valid in this case. The out-of-control status for the reactor was detected via several statistical process monitoring methods. The process operating points preceding and succeeding the disturbance are compared by predicting the product quality variables at these points, and dynamic behavior of the process was investigated under open-loop and feedback control conditions.