İktidar muhalefet çatışmasında medyanın rolü: Rıza Zarrab örnek olayı
The role of the media in the power-opposition conflict: The case study of Reza Zarrab
  1. Tez No: 505622
  2. Yazar: MEHMET FATİH ULUKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TOPBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Siyaset kavramı için sayısız tanım yapılabilmektedir. Ama en sade olan tanımlardan bir tanesi yönetme sanatı olarak adlandırılmaktadır. İnsan tabiatı gereği tek yaşayabilen bir varlık değildir. İnsan bir toplumda doğar, bu toplumun gelenek ve adetleri ile büyür bunun sonucunda içinde yaşadığı toplumdan asla bağımsız hareket edemez. Yani birey içinde yaşadığı toplumdan kendini soyutlayamaz ve bu durum bireye bir ideoloji kazandırmaktadır. Bireyselleşmeden toplumsallaşmaya giden yolda bir yönetim anlayışının olması gerekiyor. Tabiatı itibariyle toplumsal olan insan, yöneten ve yönetilen diye ikiye ayrılarak yönetme sanatına tam anlamıyla ihtiyaç duymuştur. Böylece siyasetin doğmasına neden olan sebeplerin temeli atılmıştır. Siyaset kavramının olduğu yerde iktidar ve muhalefet kavramları da kendisine yer bulmaktadır. Klasik demokrasi anlayışı ile yönetilen ülkelerde iktidarda olan bir siyasal parti bulunmaktadır. Bu parti toplumun seçime gitmesi sonucu iktidara gelmektedir. Aynı zamanda siyasal iktidara muhalefet olan bir siyasal parti ve ya partiler sistemin içerisinde doğal bir çıktı olarak meydana gelmektedir. Siyasal sistemin unsurları olan iktidar ve muhalefet kavramları için grift bir ilişki biçimi oluşmuş olur. Siyaseti var eden ve siyasal sistemin en büyük unsurlarından biri hiç kuşku yokki medyadır. İktidar ve muhalefet bir siyasal sistemin unsurları olarak, topluma ulaşmak, değiştirmek, dönüştürmek ve propaganda yapmak için medya ya ihtiyaç duyar. Her medya organın; kendi ideolojisi, siyasi düşüncesi ve maddi kaygıları doğrultusunda uyguladığı bir yayın politikası vardır. Bu yüksek lisans tezinde ise örnek olay Rıza Zarrab ilgili içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Muhalefet partisine yakın olan Cumhuriyet ve Hürriyet gazeteleri, siyasal iktidara yakın olan ve aynı zamanda Rıza Zarrab haberlerini en çok içinde bulunduran Star ve Türkiye gazetelerinin internet haber sayfalarında bulunan haberler incelenmiştir. İktidara yakın ve muhalif partiyle ilintili olan, haberlerinde Rıza Zarrab olayını işlemiş bu gazeteler eleştirel söylem analiziyle irdelenerek neticeye varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Numerous definitions can be made for the concept of politics. But one of the simplest definitions is called art of directing. It is not the only living thing that human nature requires. It arises in a human society, it grows with the traditions and traditions of this society and as a result it can never act independently from the society in which it lives. In other words, he can not isolate himself from the society he lives in, and this gives the individual an ideology. There must be a sense of management on the road from individualization to socialization. The people who are social in nature are in need of the art of directing and dividing into two, the ruler and the ruler. Thus, the reasons leading to the birth of politics were laid. In the place where the concept of politics exists, the concepts of power and opposition also find their place. There is a political party in power in countries governed by classical democracy. This party is coming to power after the election of the society. At the same time, political power comes into being as a natural output within a political party or party system which is the opposition. For the concepts of power and opposition, which are elements of the political system, a greedy relationship forms. There is no doubt that one of the greatest elements of the political system that creates politics is the media. As elements of a political system, power and opposition need the media to reach, change, transform and propagate. Each media organ; there is a publishing policy that it implements in the direction of its own ideology, political thought and material concerns. In this master thesis case study Reza Zarrab related content analysis technique is used. Republican and Hurriyet newspaper close to the opposition parties, which is close to political power and at the same time with the greatest number of news Zarraba Riza Turkey Star and the newspaper contained in internet news page news was investigated. These reports, which are related to the ruling party and the opposing party, and whose news reports on Riza Zarrab, are analyzed by analyzing the critical discourse.