The impact of total quality management practices on organizational performance in iraqi private higher educational organizations: A case study on iraqi organizations
Irak özel yüksek öğretim organizasyonlarında toplam kalite yönetim uygulamalarının örgütsel performans üzerindeki etkileri: Irak organizasyonlarına ilişkin bir vaka çalışması
  1. Tez No: 505625
  2. Yazar: ADEL MOHAMMED KHALIF AL-DULIMY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYDAR ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Toplam kalite yönetimi, uygulamalarını hem üretim hem de hizmet örgüteir uygulayarak elde edilen başarı nedeniyle son birkaç on yılda giderek artan bir dikkat gösterdi. Literatürdeki pek çok çalışmadan elde edilen sonuçlar, bir organizasyonda başarıya ulaşmada insan faktörünü en önemli boyut olarak gördüğü için toplam kalite yönetiminin kalite ve örgütsel performansı iyileştirmek için en iyi yöntem olduğuna dair ampirik kanıt sağlamıştır. Yüksek öğretim kuruluşları, toplam kalite yönetimi uygulamalarının eğitim programlarının geliştirilmesinde hayati bir rol oynadığı ve müşteri ihtiyaç ve beklentilerini daha iyi karşılayabildiğinden habersizdir. Bu anlamda, mevcut araştırmalar Irak bağlamında özel yüksek eğitimde toplam kalite yönetimi unsurları ile örgütsel performans arasındaki ilişkiyi incelemeye çalışmıştır. Irak bağlamında özel yüksek eğitim kurumlarından biri olan İsa Üniversitesi bu araştırmanın hedef nüfusuydu. Araştırmanın bir örnekleminden veri toplamak için tanımlayıcıiksel bir araştırma tasarımı yöntemi kullanılmıştır. Isra'a Üniversitesi'nden ve Yüksek Öğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanlığı karargahlarından toplam 500 yönetici ve bir öğretim üyesi araştırıldı Ana araştırma soruları test edildi ve sonuçlar tarafından desteklendi. Çalışmadan elde edilen sonuçlar, anket yapılan organizasyonda toplam kalite yönetimi uygulamaları ile organizasyon performansı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir çok korelasyon olduğunu ortaya koymuştur. Korelasyon ve regresyon analizi, üst yönetim, çalışanların katılımı ve müşteri odaklarının üç unsurunun örgütsel performans ile önemli derecede korelasyona girdiğini ortaya koymuştur
Özet (Çeviri)
Total quality management has gained increasing attention over the last few decades due to the success achieved by applying its practices in both production and service organizations. The results from many studies in the literature have provided empirical evidence that total quality management is the best method to improve quality and organizational performance since it considers the human factor as the most important dimension in achieving success in an organization. Higher educational organizations have not been unaware of the fact that total quality management practices play a vital role in improving their educational programs and to meet customer needs and expectations better. In this sense, current research has sought to examine the relationship between the elements of total quality management and organizational performance in the private higher educational in the Iraqi context. Isra'a University, one of the private higher educational organizations in the Iraqi context, was the target population of this research. A Descriptive analytical research design method was used to collect data from a purposive sample of the research. A total of 500 managers and a faculty member from Isra'a University and headquarters of the Ministry of Higher Education and Scientific Research were surveyed The results from the study revealed a high number of statistically significant correlations between total quality management practices and organizational performance in the surveyed organization. Correlation and regression analysis showed that the three elements of top management, employee involvement, and customer focus correlated significantly with organizational performance.