Deneysel periodontitis rat modelinde boswellic asit ve chebulagic asit'in etkileri
Effects of boswellic acid and chebulagic acid on experimental periodontitis model in rats
  1. Tez No: 505738
  2. Yazar: DUYGU DURMUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM COŞKUN TÜRER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı sistemik olarak uygulanan boswellik asit ve chebulagic asidin periodontal hastalık tedavisinde oksidatif stres ve antioksidan durumu ve periodonsiyum üzerine etkilerinin doksisiklin ve salinle karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Çalışmamızda 49 adet erkek Wistar sıçan kullanıldı. Sıçanların 1. molar dişlerine ipek ligatür yerleştirilerek deneysel periodontitis oluşturuldu. Ligatür çıkarılmasını takiben gruplara sistemik olarak chebulagic asit, boswellik asit, doksisiklin ve salin uygulandı. Deney periyodu sonunda sakrifiye edilen sıçanlarda serum örneklerinde total antioksidan seviyesi (TAS), total oksidan seviyesi (TOS) ve oksidatif stres indeksi (OSİ) incelendi. Alveoler kemik seviyesindeki kayıp (AKS), ataçman kaybı (AK) ve alveoler kemik alanı (AKA) histomorfolojik yöntemle değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of systemically applied boswellic acid and chebulagic acid on serum oxidative status and alveoler bone loss in periodontal disease treatment compared with doxycycline and saline. In our study, 49 male Wistar rats were used. Experimental periodontitis was created by placing a silk ligature around first molars molar teeth of the rats. Following removal of the ligatures in groups, boswellic acid, chebulagic acid, doxycycline and saline were administered systemically. Total antioxidant level (TAS), total oxidant level (TOS), oxidative stress index (OSI) values were determined in the serum samples of the sacrificed rats at the end of experiment period. The alveolar bone loss (ABL), attachment loss (AL) and alveolar bone area (ABA) were investigated by histomorphometric evaluation.