Yenilikçi oluşumlarda sosyal sermayenin rolü ve Burdur ili üzerine bir araştırma
The role of social capital in innovative formations and an investigation about Burdur
- Tez No: 280115
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR SAMİ OĞUZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tezin amacı, sosyal sermaye ile yenilik kavramlarının teorik altyapısını incelemek ve aralarındaki nedensellik ilişkisini incelemektir. Çalışmanın temel çıkış noktası; ulus ve bölgelerin yenilikçi kapasitesi ve yenilikçilik kültürü temelinde, toplumdaki genel güven ve işbirliği düzeyinin etkisinin olup olmadığıdır. Bu nedenle konuyu iyi tahlil edebilmek için sosyal sermaye ve yenilik kavramlarının iyi tanımlanması ve yeterince anlaşılması gerekmektedir.Çalışma; sosyal sermaye ve yenilik kavramlarının teorik ve kavramsal çerçevesi, kavramlara değişik yaklaşımlar, iki olgunun çakışma noktalarını kapsayan bir araştırmadır. Ayrıca konunun bölgesel düzeyde incelenmesi açısından Burdur İlinde yapılan anketli mülakata dayalı araştırma son bölümü oluşturmaktadır.Burdur İlinde yenilikçi firmalar arasında yapılan çalışmanın sonuçlarına göre, firmaların yenilikçi yapısı bireysel çaba ve tecrübelerle sınırlı kalmaktadır. İlde gerek sivil kurumlar gerek bireyler arasında yüksek güven düzeyinden ve işbirliğinden bahsetmek oldukça zordur. Bölgede üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve firmalar arasında bir sinerji oluşturulması, bilgi paylaşımının arttırılması, yenilikçilik kültürüne ve bölge kalkınmasına önemli katkılar yapacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the theoretical infrastructure of social capital and innovation and to investigate the causal relationship between them. The starting point of the study is whether there is an effetct of society trust and cooperation in the level of the nation and the region?s innovative capacity and in the innovative culture. Fort his reason in order to analyze the concepts well enough, soiacl capital and ivonantive concepts should beidentifide and understood perfectly.This study is a survey which includes the framework of theoretical and conceptual innovation concepts, dipperent approaches to the concepts and the conflict point of two cases. In addition, according to the examination of the issue at the regional level the last part of research is based on the an interview in Burdur.According to the results of the study among the innovative companies in Burdur, the innovative structure of the firms are limited to individual efforts and experiences. It is very difficult to talk about high confidence level and cooperation between civilian institutions and individuals. Creating a synergy among universities, NGOs and companies and improving information sharing in the region will make an important contribution to the development of the innovation culture and the region.