Kadın serbest muhasebeci mali müşavirlerin mesleğe girerken karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerileri: Bursa ilinde bir araştırma
The problems faced by women certified public accountants upon starting their profession and solution suggestions: A research in Bursa province
  1. Tez No: 791729
  2. Yazar: ŞULE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ APALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Hızla gelişen ve değişen dünyada kadının yeri her zaman tartışma konusu olmuştur. Toplum tarafından geçmişte yeri sadece evi ile sınırlandırılan, eğitim alamayan kadınlar yıllar geçtikçe daha bağımsız, daha güçlü ve her alanda kendini kanıtlayan bir hale gelmiştir. Öyle ki gelinen son noktada kadınların yer almadığı çok az sayıda meslek kalmıştır. Muhasebe bölümü ve beraberindeki mali müşavirlik mesleği de buna örnektir. Mali müşavir unvanının kazanılması belki de en zor unvanlardan biri olup bu unvan için uzun ve yorucu bir süreçten geçilmektedir. Bu zorlu sürece ve toplumsal baskılara rağmen kadınlar titiz ve düzenli çalışmaları ile bu mesleği ve unvanı sonuna kadar hak ettiklerini göstermiş ve bu meslek için aranılan bireyler haline gelmişlerdir. Çalışmada serbest muhasebeci mali müşavir olma süreçleri ele alınmış olup bu süreçte karşılaştıkları sıkıntılar ve sorunlar üzerinde durulmuştur. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan yüz yüze görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırma 25 kadın serbest muhasebeci mali müşavir ile gerçekleştirilmiş ve araştırma kapsamı da Bursa ili ile sınırlandırılmıştır. Araştırmanın sonucunda toplumdaki ve muhasebedeki gelişmelere rağmen kadınların bazı işverenler, mükellefler, meslek mensupları ve bireyler tarafından mesleğe yakıştırılmadığı ve ikinci plana atıldığı tespit edilmiştir. Katılımcılar unvan sahibi olmak için süreç boyunca önyargılı ve cinsiyetçi tavırlarla mücadele ettiğini, süreç boyunca büyük fedakarlıklar yapmak zorunda kaldıklarını, meslekte tatil ve mesai kavramının yer almaması nedeniyle ailelerine, çevrelerine ve kendilerine vakit ayıramadıklarını ifade etmişlerdir. Araştırma sonucundan hareketle yetkililer tarafından yapılabilecek mesleki düzenlemeler ve seminerlerle meslek içindeki eşitlik sağlanabileceği gibi kadınlar için de bu süreç daha sağlıklı bir hale getirilebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the rapidly developing and changing world, the position of woman has always been a matter of debate. Women whose position was limited to their home by society and could not receive education in the past have become stronger and more independent and proven themselves in every field over the years. In fact, there are hardly any professions where women do not exist now. Department of accounting and certified public accounting are an example to that. Assuming the title of certified public accountant is probably one of the hardest things. A long and tiring process needs to be accomplished to assume this title. Despite this difficult process and social oppressions, women have proven that they deserve this profession and title to the full extent and become expedients for the profession owing to their delicate and regular work. The present study discussed the process of becoming a certified public accountant and focused on the distresses and problems faced during this process. The study used face-to-face interview technic which is among qualitative research methods. The study was conducted with 25 woman certified public accountants and the scope of the study was limited to Bursa province. As a result of the study, it was found that despite developments in society and accounting, specific employers, taxpayers, members of profession and individuals did not deem women worthy of the profession and they pushed them into the background. The participants stated that they struggled against prejudicial and sexist attitudes and had to make great sacrifices throughout the process in order to assume a title. They could not spare time to their families, friends and themselves due to a lack of the concepts of vacation and shift in the profession. Considering the study result, it is believed that equality can be ensured within the profession and the process may become healthier for women through professional arrangements and seminars to be organized by authorities.