Fen eğitiminde ters yüz sınıf modelinin öğrenci başarısına ve görüşlerine etkisinin incelenmesi
Effect of the flipped classroom model on students achievement and views in science education
  1. Tez No: 506022
  2. Yazar: SABRİ YURTLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı Ters Yüz Sınıf Eğitim(TYSE) modeliile gerçekleştirilen öğretimin öğretmen adaylarının akademik başarılarına etkisinin incelenmesi ve bu modele karşı öğretmen adaylarının görüşlerini ortaya çıkarmaktır. Araştırmanın çalışma grubunu 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılında Muş Alparslan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Matematik ve Fen Bilimleri Eğitim Bölümü Fen Bilgisi Anabilim Dalında 2. sınıfta öğrenimlerine devam eden deney grubu 20 ve kontrol grubu21 olmak üzere toplamda 41 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veriler nicel ve nitel olan karma yöntemler çerçevesinde toplanarak analizler yapılmıştır. Nicel verilerin analizinde Bağımsız örneklem t-testi (ön test son test yarı deneysel desen) ve nicel verilerde grupların başarı puanlarının homojen dağılım gösterdiğini tespit etmek amacı ile grup büyüklüğü 50 den küçük olduğu için Shapiro-Wilks testi kullanılmıştır. Araştırmada uygulanan son testte p değerinin hem kontrol hem de deney grubunda a= 0.05'ten küçük çıkması gruplar arasında anlamlı bir fark olduğunu göstermektedir. Ayrıca tanımlayıcı istatistik analizinden Q-Q normal grafiği dağılımları sonucunda grupların başarı puanlarının grafiksel olarak normal dağılım gösterdiği yani homojen dağıldığı tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçların analizine bakıldığında deney ve kontrol grubu öğrencilerinde deney grubunun ön test öD=7.05, son test aritmetik ortalama değerinin sD= 22.20 ile büyük bir artışın olduğu, kontrol grubunun ön test öK= 7.61, son test aritmetik ortalama sonucunun sK=16.19 olduğu bulunmuştur. Nitel verilerin analizinde ise betimsel analiz yöntemi (yarı yapılandırılmış görüşme formu) kullanılmıştır. Araştırma sonunda deney gurubuna ait akademik başarı testi sonuçlarının kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek çıktığı görülmüştür. Aynı şekilde uygulanan modele karşı öğrencilerinin görüş, ilgi ve tutumlarının olumlu yönde eğilim gösterdiği yarı yapılandırılmış görüşme formlarında açıkça ifade edilmiştir. Sonuç olarak TYSE uygulamasının geleneksel sınıf uygulamasına göre daha anlamlı bir sonuç verdiği istatistiksel olarak görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The study's group was constitutes 41 students in totally experimental group 20 and control group 21 which continue their education in the second classroom of the Science Teaching, Department of Mathematics and Science Education Department, Muş Alparslan University Faculty of Education in 2017-2018 academic year. In the research, mixed methods which have quantitative and qualitative were collected and analyzed. Analysis of quantitative data was used independent samples t-test (pre-test post-test semi-experimental design) and the aim of determining groups homogeneous in quantitative data was used Shapiro-Wilks test for group size which has smaller than 50. The applied last test in the research was showed significantly different as p value with a small deviation from a = 0.05 both experimental group and control group. Moreover, it was found that the success scores of the groups showed a graphically normal distribution that is a homogeneous distribution as result from descriptive statistical analysis Q-Q normal graph and distribution of box line graph. When the analysis of the results obtained in the experiment and control group students, pre-test of the experimental group öD =7.05 is a big increase to the arithmetic average of the last test sD = 22.20 and pre-test of the control group öK = 7.61 is to found final result of arithmetic mean sK =16.19. In the analysis of qualitative data is also used descriptive analysis method (semi-structured interview form). The academic achievement test results of the experimental group were significantly higher than the control group at the end of study. It is clearly stated in the Semi-structured Interview forms the views of students, interests and attitudes that tend positively against the model applied in the same way. Finally, it is seen statistically that Flipped Classroom application has more meaningful results than traditional class application.