EBA eğitim platformu ve matematikle düşünen sınıflar destekli ters yüz öğrenme modeliyle altıncı sınıf matematik dersinde bir eylem araştırması
An action research study in a sixth-grade mathematics class using a flipped learning model supported by the EBA education platform and thinking classrooms in mathematics
- Tez No: 949528
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BEKDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 338
Özet
Bu çalışmanın amacı altıncı sınıf matematik dersinde diğerlerinden farklı bir Ters Yüz Öğrenme Modeli (TYÖM) uygulayarak sınıf dışı ve sınıf içi çalışmaları geliştirmektir. Bu amaca uygun olarak gerçek bir eğitim ortamında uygulanan TYÖM örneğinin öğrencilerin başarı, tutum ve kaygılarına etkisini incelemek, TYÖM grubunun sınıf dışı ve sınıf içi çalışmalardaki durumlarını ortaya koymak ve uygulanan modelle ilgili öğrenci ve öğretmen görüşlerini belirlemek hedeflenmiştir. Araştırma, 2022-2023 eğitim-öğretim yılının güz döneminde araştırmacının görev yaptığı okulda eylem araştırması olarak gerçekleştirilmiştir. TYÖM grubunu ilçe merkezinde yer alan İmam Hatip Ortaokulunun 6. sınıfındaki 12 öğrenci, kontrol gruplarını ise beldede bulunan İmam Hatip Ortaokulunda iki ayrı 6. sınıftaki toplam 44 öğrenci oluşturmuştur. Uygulama iki hafta pilot ve 14 hafta asıl olmak üzere toplam 16 hafta sürmüştür. TYÖM grubunun sınıf içi çalışmalarında Matematikle Düşünen Sınıflar (MDS) teorik çerçevesi ve sınıf dışı çalışmalarında Eğitim Bilişim Ağı (EBA) kullanılmıştır. Kontrol grupları ise matematik öğretim programına göre normal öğretimlerine devam etmişlerdir. Veriler başarı testi, tutum ve kaygı ölçeği, öğrenci görüş formu, öğretmen görüş formu, sınıf dışı çalışma değerlendirme formu, sınıf içi gözlem formu, ses kayıtları ve EBA Raporlar bölümünden elde edilmiştir. Başarı, tutum ve kaygıyla ilgili verilerin analizinde Friedman ve Kruskall Wallis H testi kullanılmıştır. Öğrencilerin sınıf dışı ve sınıf içi çalışmalardaki durumları betimsel istatistiklerle ifade edilmiş, öğrenci görüşleri ise betimsel analize tabi tutulmuştur. Araştırmanın sonuçlarına göre TYÖM grubu öğrencilerinin matematik başarısı kontrol gruplarından anlamlı düzeyde yüksek çıkarken, tutum ve kaygı puanları farklılaşmamıştır. Uygulama sürecinde TYÖM grubu öğrencilerinin sınıf dışı çalışmalara katılımının orta düzeyde ve süreç ilerledikçe azalma eğiliminde olduğu belirlenmiştir. MDS teorik çerçevesiyle yürütülen sınıf içi etkinliklerde öğrencilerin verilen düşünme görevlerinin çok büyük bir bölümünü başarıyla tamamladıkları, süreç içinde bilgi hareketliliklerini geliştirdikleri ve öğretmenden bağımsız çalışarak kendi öğrenmelerinin sorumluluğunu daha fazla aldıkları belirlenmiştir. Öğretmen ve öğrenciler ise TYÖM uygulamalarından genellikle memnun olduklarını belirtmişlerdir. Ayrıca bu araştırmada ortaya konan özgün TYÖM uygulamasıyla öğrencilerin sınıf içi etkinliklerde bilgi eksikliklerini işbirlikçi bir şekilde telafi edebildiği ve modelin öğretmene nispeten daha az iş yükü getirdiği sonucuna varılmıştır. Bu sebeple bu araştırmada tasarlanan TYÖM'ün uygulanabilir ve özellikle başarı açısından etkili olduğu ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to enhance both in-class and out-of-class activities implementing a unique Flipped Learning Model (FLM) in a 6th-grade mathematics class. The research intends to examine the effects of FLM practised in accordance with a real educational setting on students' academic achievement, attitudes, anxiety, to evaluates the FLM group's engagement in out-of-class and in-class activities, and gathers feedback from students and teachers. Conducted as action research during the 2022-2023 academic fall semester at the researcher's school, the study involved 12 students from a central district Imam Hatip Middle School as the FLM group, while two control groups (44 students total) were selected from 6th-grade classes at another Imam Hatip Middle School in a nearby town. The 16-week implementation included a 2-week pilot phase followed by 14 weeks of main application. The FLM group utilized the Thinking Classrooms in Mathematics framework for in-class activities and the Educational Informatics Network (EBA) platform for out-of-class work, whereas control groups followed the standard mathematics curriculum. Data were collected via achievement tests, attitude and anxiety scales, student/teacher feedback forms, out-of-class activity evaluation forms, in-class observation checklists, audio recordings, and EBA reports. Friedman and Kruskal-Wallis H tests were used to analyze achievement, attitude, and anxiety data. Students' participation in out-of-class and in-class activities was expressed with descriptive statistics, and students' opinions were subjected to descriptive analysis. Results indicated that the FLM group significantly outperformed control groups in mathematics achievement, though no significant differences were found in attitudes or anxiety. Participation in out-of-class activities among FLM students was moderate but declined over time. In-class activities under the Thinking Classrooms in Mathematics framework revealed that students successfully completed nearly all thinking tasks, improved their knowledge mobility, and took greater responsibility for their learning independently from the teacher. Both students and teachers generally expressed satisfaction with the FLM approach. Moreover, it is concluded that this distinct FLM design performed in this study allowed students to compensate knowledge gaps collaboratively and reduced the teacher's workload, demonstrating its feasibility and effectiveness, particularly in boosting academic success. Therefore, the proposed FLM model is deemed both feasible and effective, especially for enhancing achievement in mathematics education.